Tomasz Siemoniak, Bożena Kamińska i Robert Tyszkiewicz pojawili się dzisiaj na Starym Rynku razem z łomżyńskimi kandydatami Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. - Miasto z wielką przeszłością, znane każdemu Polakowi i zasługujące na to, aby miało właśnie stąd posła, z Koalicji Obywatelskiej - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.
- Nie ma w tym cienia przesady, gdy mówimy o tych wyborach, że to będą najważniejsze wybory od 89 roku. W tych wyborach rozstrzygnie się ile jest w Polsce samorządu, ile jest w Polsce drogi do Europy i Unii Europejskiej, ile jest w Polsce niezależnego wymiaru sprawiedliwości - mówił Tomasz Siemoniak podczas dzisiejszej konferencji prasowej na łomżyńskim Starym Rynku, zaznaczając, że od wyniku tych wyborów zależy przyszłość Łomży, regionu i mieszkańców całej Polski. - Sprawy samorządu zawsze potrzebują dobrych adwokatów, a przede wszystkim ludzi, którzy się na tym znają. I nie znają się z książek tylko z takiej codziennej samorządowej praktyki, więc gorąco apeluję o głosowanie na kandydatów Koalicji Obywatelskiej.
Wśród gości był również podlaski poseł Robert Tyszkiewicz. Parlamentarzysta wyraźnie zaakcentował, że do Łomży przyjechał głównie po to, aby wesprzeć Macieja Borysewicza, który "przez lata pracował dla łomżyńskiej społeczności jako samorządowiec". - Takich ludzi bardzo trzeba w polityce. Byłoby wspaniale, gdyby Maciek znalazł się w Sejmie - mówił. Zdaniem Tyszkiewicza Łomża potrzebuje szybszego rozwoju, dobrych projektów i dobrych pomysłów na rozwój, a zobowiązaniem KO jest nowy program Rozwój Polski Wschodniej w przyszłej perspektywie budżetowej UE, zaś obecni rządzący nie mają w tej kwestii nic do zaoferowania. - Koalicja Obywatelska ma zdolności i pozycję w Brukseli, aby takie pieniądze dodatkowe dla Polski Wschodniej, w tym dla naszego regionu, wywalczyć - mówił. - Potrzebujemy poważnych pieniędzy europejskich i dobrych gospodarzy, którzy umieją zarządzać nimi i wydatkować je z pożytkiem dla mieszkańców.
W Łomży zjawiła się też posłanka Bożena Kamińska, która odniosła się do sytuacji w służbach podległych MSWiA. To właśnie do suwalskiej parlamentarzystki spływały m.in. anonimy od podlaskich policjantów, skarżących się na szereg nieprawidłowości. - Dla mnie Łomża to oczywiście jest jedno z pięknych miast po drodze, jadąc do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ale to również ostatnie kontakty z funkcjonariuszami policji i państwowej straży pożarnej, którzy zgłaszają wiele nieprawidłowości, które mają miejsce w tych służbach, a które powinny stać na straży bezpieczeństwa każdego obywatela - stwierdziła Kamińska. Posłanka zachęcała dzisiaj, aby 13 października pójść na wybory i zagłosować na KO. - Nam zależy na Polsce samorządowej, bo to przecież Polska samorządowa decyduje o tym i wie najlepiej jakie środki na co przeznaczać (...) Nie chcemy, aby iść w stronę Polski centralizacyjnej, Polski centralnej, która będzie zarządzana tylko i wyłącznie z Warszawy - mówiła.
Oprócz parlamentarzystów głos zabrali też: Tadeusz Nowak (Zieloni), Maciej Borysewicz oraz Jacek Piorunek, który podkreślił, że Łomża jest zdominowana przez elektorat Prawa i Sprawiedliwości, ale prawie 7 tys. obywateli głosuje na PO/KO.
Więcej w naszej relacji z konferencji.