Województwo podlaskie znalazło się w niemieckiej "strefie ryzyka". Oznacza to, że przyjeżdżając z naszego regionu do Niemiec trzeba będzie odbyć kwarantannę lub przedłożyć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Niemcy po raz pierwszy rozszerzają na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego. Na liście znalazło się pięć polskich województw: podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, małopolskie i kujawsko-pomorskie.
Jak informuje Rzeczpospolita, po przyjeździe do Niemiec podróżni z tych regionów będą musieli zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa, przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin, albo poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Badania na obecność koronawirusa można wykonać w Niemczech - dla osób przyjeżdżających tam ze stref ryzyka testy są nieodpłatne. Testów nie muszą przeprowadzać osoby, które przez kraj naszych zachodnich sąsiadów podróżują tranzytem.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 17 października. Za niepodporządkowanie się przepisom grozi kara do 25 tysięcy euro.