Według danych pobranych z portalu jakości powietrza prowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w okresie 1 styczeń – 31 marzec br średniodzienne stężenie benzo(a)pirenu w łomżyńskim powietrzu osiągnęło alarmującą wartość 10,2 ng/m3. Manualny pomiar zawartej w pyle PM 10 szczególnie kancerogennej frakcji powietrza, prowadzony jest w łomżyńskiej stacji pomiarowej jakości powietrza od dnia 1 stycznia 2020r.
Łomżyńskie powietrze nadal złej jakości
W Łomży od wielu dekad w okresie grzewczym drastycznie pogarsza się jakość powietrza. Odpowiedzialna jest za to tzw. „niska emisja”, której źródłem są nadal setki łomżyńskich pieców-kopciuchów i kominków nie spełniających standardów emisji, w których spalane są m. innymi nieodpowiedniej jakości paliwa stałe, a nawet odpady komunalne. Powoduje to rokrocznie groźne dla życia i zdrowia ludzkiego przekroczenia poziomu w Łomży groźnych dla zdrowia i życia ludzkiego pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5, a w szczególności szczególnie rakotwórczej frakcji jaką jest benzo(a)piren.
Dlatego właśnie w okresie grzewczym notuje się w Łomży zwiększony poziom problemów ze zdrowiem, który dotyczy zwłaszcza typowych chorób układu oddechowego i krążeniowego typu: astma, alergia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i płuc, nadciśnienie tętnicze, choroba płucna, udar i zawał. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia osób w podeszłym wieku, małych dzieci i kobiet w ciąży.
I Łomżyńska Debata Antysmogowa przyniosła skutki
Problemy te były szeroko omawiane na debacie antysmogowej zorganizowanej w kwietniu 2019r pod patronatem Prezydenta Łomży przez Łomżyńskie Towarzystwo Ekologiczne “Ekosfera doliny Narwi”. W debacie z udziałem zewnętrznych ekspertów, w tym Dominika Polesińskiego - naczelnika ówczesnego Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku, potwierdzono wiedzę o znacznych przekroczeniach poziomu w Łomży niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych, jak również potrzebę ich monitorowania na jedynej certyfikowanej w Łomży stacji pomiarowej.
Jednym z tematów zgłoszonych w trakcie debaty przez stowarzyszenie Ekosfera Doliny Narwi, było niepokojąca w Łomży sytuacja braku pomiaru szczególnie niebezpiecznego dla zdrowia ludzkiego benzo(a)pirenu. Stowarzyszenie, które w tej sprawie podjęło już szereg formalnych działań skierowanych do urzędów centralnych i wojewódzkich, uzyskało zapewnienie od przedstawiciela WIOŚ w Białymstoku, że złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, jednak z powodów technicznych pomiar będzie mógł być wdrożony od dnia 1 tycznia 2020r.
Pomiar poziomu benzo(a)pirenu jest szczególnie niepokojący
Obietnicy dotrzymano i według opracowanych już wyników pomiarów za I kwartał 2020r zalecany przez WHO średnioroczny poziomu benzo(a)pirenu (1 ng/m³) przekraczany był w łomżyńskim powietrzu na poziomie kilkunastokrotnym. Według danych z portalu GIOŚ dla Łomży, średnioroczny w tym okresie poziom tej frakcji wyniósł 10,2 ng/m3, co oznacza według opracowanego przez naukowców z Krakowskiego Alarmu Smogowego kalkulatora smogowego, że stężenie szkodliwych substancji w powietrzu zaabsorbowanych przez płuca statystycznego mieszkańca Łomży, jest porównywalne do codziennego wypalenia w tym okresie 13. papierosów.
Przedstawione dane obrazują dramatycznie zły stan naszego powietrza oraz powinny zobligować nas wszystkich do zwiększenia intensywności działań nakierowanych na wymianę pieców-kopciuchów, jak również podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu istotnego ograniczenia istniejących na terenie Łomży źródeł niskiej emisji i propagowania bardziej ekologicznych czynników grzewczych.

oprac.: ŁTE „Ekosfera doliny Narwi”