W sobotę (11.05) w Sali Senatorskiej w grodzieńskim Nowym Zamku wystąpiły połączone orkiestry Łomżyńskiej Filharmonii oraz Grodzieńskiej Kapelli. Koncert wieńczący festiwal "Wiosna Moniuszkowska" zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zakończył się oklaskami i owacjami na stojąco.
Obie orkiestry wystąpiły pod wspólną batutą swoich dyrektorów: Władimira Bormotowa oraz Jana Miłosza Zarzyckiego. Jako soliści zaprezentowali się: sopranistki Marina Gorowaja oraz Katarzyna Kułakowska, tenor Adam Zdunikowski i baryton Władimir Gorowoj.
Na sobotnim koncercie obecni byli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego Senatu, Sejmu, zarządu województwa podlaskiego, Ambasady RP w Mińsku, Instytutu Polskiego w Mińsku oraz licznie zebrana Polonia. Dzień wcześniej (10.05) orkiestry wystąpiły w odrestaurowanym Pałacu Ogińskich w Zalesiu.
Na program koncertów złożyły się niemal wyłącznie kompozycje Stanisława Moniuszki. Publiczność mogła usłyszeć: „Ha! Dzieciątko nam umiera”, „Gdyby rannym słonkiem”, „Szumią jodły na gór szczycie”, „Skąd tu przybywa mimo mej woli” z opery „Halka”, „Okropny ten poranek” „Płyną tratwy po Wiśle” z opery „Flis”, „Cisza dokoła”, duet Hanny i Damazego z opery „Straszny dwór”.
Jak informuje Mateusz Goc z Filharmonii Kameralnej w Łomży, orkiestry zaprezentowały swój kunszt w Uwerturze fantastycznej „Bajka”, Polonezie z opery „Hrabina”, „Tańcach góralskich” oraz „Mazurze” z opery Halka, który został wykonany na zakończenie obu koncertów. Artyści bisowali najsłynniejszymi pieśniami Stanisława Moniuszki pochodzącymi ze „Śpiewników domowych”, a zgromadzeni melomani żegnali artystów owacjami na stojąco.
– Jesteśmy wszyscy bardzo wzruszeni – mówiła po koncercie w Pałacu Ogińskich w Zalesiu Teresa Pietrowa, prezes oddziału ZPB w Smorgoniach – Takiego koncertu jeszcze u nas nie było! To nam, Polakom mieszkającym na tych terenach jest bardzo potrzebne.
Festiwal „Wiosna Moniuszkowska” rozpoczął się 25 kwietnia w Łomży. Obejmował pięć koncertów: dwa w Łomży, jeden w Drozdowie, oraz dwa na Białorusi. W ramach festiwalu znajdzie się również 14 koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Zdjęcia: Adam Masiulanis