W minioną sobotę pływacy łomżyńskiego klubu pływackiego UKS Butterfly rywalizowali w Lublinie na ogólnopolskich zawodach z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski na długim basenie (50m). Zawody zorganizowane przez Polski Związek Pływacki rozpoczęły rywalizację najlepszych polskich pływaków o minima na najważniejsze imprezy międzynarodowe sezonu letniego: mistrzostwa świata w Fukuoce, Uniwersjadę i młodzieżowe mistrzostwa Europy. Dla młodszych zawodników (powyżej 14 lat) była to niepowtarzalna okazja, aby współuczestniczyć w rywalizacji najlepszych pływaków w Polsce. W zawodach uczestniczyło 677 osób ze 110 klubów w całej Polski.
Do sobotniej rywalizacji przystąpiło pięcioro łomżyńskich pływaków, podopiecznych trenera Bartosza Kutnego. Ignacy Balkiewicz (16 l.), Eliza Chrzanowska, Igor Darmetko (15 l.) oraz Kaja Kurpiewska i Filip Rudczyk (14 l.) zaprezentowali się z bardzo dobrej strony ustanawiając, w większości startów, nowe rekordy życiowe na tzw. długim basenie. Każdy z nich brał udział w czterech konkurencjach, co było nie lada wyzwaniem.
Najlepsze rezultaty uzyskane przez poszczególnych zawodników:
W rywalizacji ogólnopolskiej 14-latków w stylu grzbietowym Filip Rudczyk, zajął bardzo dobre 7 miejsce, tracąc do czołówki naprawdę niewiele.
Poziom zawodów był bardzo wysoki. Łomżyńscy pływacy mieli okazję zobaczyć m.in. występy: Ksawerego Masiuka, który w stylu grzbietowym ustanowił na dystansie 50 i 100 m najlepsze tegoroczne wyniki na świecie, Katarzyny Wascik - jednej z najlepszych sprinterek w stylu dowolnym na świecie, czy Dominiki Sztandery, która w stylu klasycznym ustanowiła nowe, dwa rekordy Polski.
Jak podkreśla trener Bartosz Kutny: „Po raz pierwszy jako klubu uczestniczyliśmy w zawodach tej rangi. Wyjazd traktujemy jako etap przygotowań do rocznikowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w lipcu i będą rozgrywane właśnie na długim basenie. Na co dzień nie mamy możliwości trenowania na takim obiekcie, stąd starty stanowią dla nas cenne doświadczenie. Specyfika pływania na „krótkim” i „długim” basenie(50 m) jest bowiem inna. Poza tym udział młodych zawodników w zawodach tej rangi, to również zdobycie bardzo cennego doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Po raz pierwszy mieli oni okazję rywalizować na jednych zawodach z olimpijczykami, uczestnikami Mistrzostw Świata, czy Europy … często ze swoimi idolami sportowymi ! Co było dla Nich nie lada przeżyciem.”
Reklama
Rozpoczęcie nowego sezonu, klub UKS Butterfly zaczął od mocnego akcentu. Jeszcze w marcu kolejne, liczne starty już z udziałem większej ilości młodszych zawodników - podsumowuje trener i prezes klubu Jarosław Szeremet.
Źródło: nadesłane