„Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież” – o tym dyskutowali młodzi parlamentarzyści, którzy zebrali się w Dniu Dziecka w gmachu Sejmu przy Wiejskiej. Wśród 460 młodych posłów znalazła się także dwójka z Łomży.
Justyna Bogumił i Maciej Zduńczyk, uczniowie klasy II b Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży zostali posłami na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pomysły i sposób organizacji przeprowadzonej przez nich akcji (czytaj: Chcą zostać posłami) zostały wysoko ocenione, dzięki czemu znaleźli się oni na drugim miejscu wśród ośmiu zespołów z województwa podlaskiego, które pojechały 1 czerwca na XXI Sesję SDiM. Wcześniej Justyna i Maciek wzięli też udział w posiedzeniu komisji problemowej, która przygotowała projekt uchwały i materiał do obrad na sesję.
Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej, posłowie SDiM podjęli uchwałę. Dokument, którego ostateczną treść uzgodnili w głosowaniu, zawiera m.in. postulaty w zakresie dostępu młodzieży do przestrzeni publicznej, kreowania jej wielofunkcyjności oraz zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży tam przebywającej.
XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest projektem edukacyjnym, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Do udziału w obradach zgłosiło się 525 dwuosobowych zespołów. Na podstawie oceny przeprowadzonych przez uczniów badań zakwalifikowanych zostało 460 młodych parlamentarzystów. 9 i 10 maja br. nowo wybrani „posłowie” spotkali się na posiedzeniach komisji problemowych gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów opracowali projekt uchwały w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej. Ponadto podczas warsztatów parlamentarzyści SDiM mieli za zadanie wybrać swoich przedstawicieli – prezydium komisji, posła sprawozdawcę oraz marszałków.
Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowały wtedy na temat „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”.