-Konie to moja największa miłość – mówi Konrad Przeździecki, manager Ośrodka Jeździeckiego Quźnia w Łomży. - Chciałbym, żeby wszyscy mogli poczuć przyjemność siedzenia w siodle, dlatego łomżyniaków 1. maja zapraszamy na dzień otwarty- będzie można spróbować jazdy całkowicie za darmo!
- Styczność z końmi mam od ok. 10 lat, to moja pasja. Teraz nareszcie jest okazja, by tę miłość przekazać dalej- nauczyć mieszkańców Łomży i okolic jazdy konnej, a najmłodsze dzieci zapoznać ze zwierzętami, nauczyć siedzieć w siodle – opowiada Konrad Przeździecki.
Ośrodek Jeździecki Quźnia oficjalnie został otwarty 15. kwietnia. W stajni jest jedenaście koni, większość to gorącokrwista rasa angloarabska. Właściciele mają też maskotkę ośrodka- kucyka Astora. Tego najbardziej polubiły dzieci, które już zdążyły odwiedzić ośrodek.- Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Konie są bardzo spokojne, ułożone. Dostosowujemy je do wzrostu, wieku, ale i temperamentu jeźdźca – informuje Emilia Brulińska, współprowadząca ośrodek. - Nasza najmłodsza ”kursantka” miała zaledwie 7. miesięcy, a już siedziała w siodle!
Zdaniem prowadzących, jeździć konno może nauczyć się każdy. Najpierw każdego adepta jeździectwa czeka kilka godzin jazdy na lonży trzymanej przez instruktora.
- Już po ok. pięciu godzinach można już jeździć samodzielnie. Potem uczymy galopu. Osoby, które swobodnie czują się w siodle, mogą wybrać się na dalszą przejażdżkę. Za każdym razem kursantowi towarzyszy instruktor, który czuwa nad bezpieczeństwem jeźdźca i konia- dodaje Przeździecki.
Właściciele Quźni chcą, by konie przestały kojarzyć się jedynie ze sportem elitarnym.- Zależy nam na tym, by łomżyniaków nauczyć przede wszystkim dobrze jeździć. Między końmi a kursantami powinna nawiązać się więź. Poza tym chcemy, by każdy, kto nas odwiedzi, czuł się po prostu dobrze, rodzinnie i swobodnie. Oprócz koni, mamy też psa i królika, cudem uratowanego spod noża! W tej chwili pracuje trzech instruktorów - opowiada Emilia Brulińska.
1. maja wszyscy chętni będą jednak mogli spróbować swoich sił całkowicie za darmo. Ośrodek Jeździecki Quźnia przy ul. Poznańskiej 30 zaprasza bowiem na drzwi otwarte.
- Będzie grill, muzyka, zabawy dla dzieci. Najważniejsze jednak, że wszyscy będą mogli pobrać darmową lekcję jazdy konnej. Zaczynamy o godz. 10.00, a otwarte będziemy mieć aż do ostatniego gościa! – zaprasza Konrad Przeździecki.