Od początku marca łomżyńscy strażnicy miejscy mają dużo więcej uprawnień, niż dotychczas. Mogą m.in. nałożyć mandat na przekroczenie prędkości, złe parkowanie i pozostawienie dziecka bez opieki, np. w samochodzie.
Nowe przepisy, zatwierdzone przez MSWiA, dają strażnikom miejskim znacznie więcej uprawnień. W wielu wypadkach służby nie muszą już czekać na przyjazd policji - mogą same ukarać mandatem za nieprzestrzeganie przepisów.
Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości wystawiania mandatów na przekroczenie prędkości. Teraz kierowcy "złapani" przez miejskie fotoradary nie dostaną wezwania do sądu, ale mandat od straży miejskiej.
Zapłacić będą też musieli kierowcy, którzy nieprawidłowo zaparkowali swój samochód, m.in. na wjazdach, drogach wyjazdowych itp.
Rozporządzenie ministra nadaje też strażnikom prawo ukarania mandatem rodziców, którzy zostawili bez opieki dziecko do lat siedmiu. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce przed dużymi sklepami, gdzie dzieci, zamknięte w samochodzie, czekają na rodziców robiących zakupy.