Władze miasta opublikowały dziś komunikat w sprawie sieci internetowej w ramach projektu "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża", która mimo upływu narzuconego wykonawcy terminu wciąż nie została uruchomiona. Według tej informacji, do końca lipca sieć ma zacząć funkcjonować.
Oto treść komunikatu opublikowanego dziś przez władze Łomży:
"Uprzejmie informujemy, że ze względu na fakt iż do chwili obecnej Wykonawca nie uruchomił sieci internetowej w ramach projektu "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża", nie zakończył podłączeń u pozostałych Beneficjentów Ostatecznych projektu, ani nie usunął usterek wskazanych przez Zamawiającego, Miasto Łomża podjęło decyzję o dokonaniu jednostronnego odbioru sieci i administrowaniu nią we własnym zakresie. W związku z powyższym dołożymy wszelkich starań aby do końca lipca br. sieć została ponownie włączona a wszyscy pozostali Beneficjenci do niej podłączeni.
Miasto Łomża podejmuje intensywne prace zmierzające do prawidłowego i terminowego rozliczenia projektu. Opracowany jest harmonogram naprawczy prac w porozumieniu z CPPC (Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Instytucja Wdrażająca), który umożliwi zakończenie realizacji projektu i osiągnięcie wymaganych wskaźników. Ponadto należy wskazać iż zakładane w projekcie wskaźniki w dużej mierze są już osiągnięte (zrekrutowano ponad 500 osób; przeszkolono BO w zakresie obsługi komputera i Internetu, na zakupionym w ramach projektu sprzęcie; sieć światłowodowa jest wybudowana, nie ma natomiast jej odbioru, ze względu na usterki). Planowane prace naprawcze mają na celu usunięcie usterek i wszelkie naprawy umożliwiające dokonanie odbioru końcowego infrastruktury oraz podłączenie wszystkich Beneficjentów do sieci. Tym samym możliwa jest realizacja i rozliczenie projektu w wymaganym przez CPPC terminie."
Niedziałająca sieć wywołała w ostanim czasie wiele pytań radnych, którzy chcieli dowiedzieć się dlaczego sieć nie działa, kiedy zacznie działać i co miasto robi w celu jej uruchomienia i rozliczenia projektu, a także czy nie ma zagrożenia, że trzeba będzie zwrócić uzuskaną na jego realizację dotacji, co mogłoby bardzo mocno skomplikować i tak już nieciekawą sytuację finansową Łomży. Przypomnijmy, że koszt realizacji projektu pokryty w 100% z dotacji wyniósł niemal 6,5 mln złotych, przy czym miasto zapłaciło już 400 tys. złotych tytułem kar.