Osiem łomżyńskich szkół otrzyma blisko 4 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Środki zostaną przeznaczone na dodatkowe zajęcia, wyposażenie szkolnych pracowni, szkolenia dla nauczycieli i stypendia dla uczniów.
Stypendia otrzymają szkoły podstawowe nr 1, 4, 5, 7, 8, 9 i 10 oraz III Liceum Ogólnokształcące. Placówki zorganizują wsparcie w zakresie indywidualizacji pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością.
– Będą to dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki, języków obcych, czy przedmiotów przyrodniczych. Projekt zakłada też między innymi doposażenie szkolnych pracowni w pomoce dydaktyczne, szkolenia nauczycieli, a nawet wsparcie finansowe uczniów szczególnie uzdolnionych, w postaci stypendiów. Wszystko po to, aby jak zakłada cel projektu, ograniczać i zapobiegać przedwczesnemu kończeniu nauki i zapewnić równy dostęp do dobrej jakości wczesnej edukacji i kształcenia - mówi odpowiedzialny za oświatę w mieście zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.
Reklama
Projekt obejmie 881 uczniów i 96 nauczycieli. Będzie realizowany od stycznia 2021 do końca listopada 2022 roku.
- Łomża słynie z wysokiego poziomu edukacji. Chcemy ten poziom podtrzymywać i dlatego wspieramy władze samorządowe w inwestowaniu w oświatę, zarówno w zakresie doposażenia placówek jak i inwestycji w młodzież, by mogła podnosić swoje umiejętności i wiedzę. W okresie pandemii to niesamowicie ważne, by wspierać działalność szkół – mówi wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś.
Reklama
To nie jedyne wsparcie jakie popłynie do szkół w Łomży. W ramach Projektu „Kształcenie zawodowe szansą na lepszy start w dorosłość”, do Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji, Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łomży trafi prawie 2.400.000 zł. Ten projekt zakłada m.in. zorganizowanie zajęć wyrównawczych, staży zawodowych, kursów i wyjazdów edukacyjnych. Zakupione zostaną również laptopy, ekrany projekcyjne, drukarki laserowe i inne pomoce dydaktyczne, a nauczyciele będą mogli skorzystać z przewidzianych w projekcie form doskonalenia.
- Zależy nam na ciągłym polepszaniu jakości kształcenia w prowadzonych przez miasto szkołach i podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli. Każde dodatkowe środki, które wzbogacają ofertę edukacyjną są dla nas niezwykle ważne. Zajęcia wyrównawcze są dużym wsparciem dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a dzięki kursom i stażom młodzi ludzie będą mogli podnosić swoje kompetencje i zdobywać zawodowe doświadczenie. To inwestycja w ich przyszłość, która sprawi, że będą bardziej konkurencyjni na rynku pracy - dodaje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dziękując jednocześnie Zarządowi Województwa Podlaskiego na czele z marszałkiem Arturem Kosickim, za przyznane wsparcie.
Reklama
Projekt "Kztałcenie zawodowe szansą na lepszy start w dorosłość" ma być realizowany od maja br. do końca czerwca 2023 r.
Źródło: UM Lomza/mylomza