Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje przeniesienia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży do Białegostoku. Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji, które zgodnie z projektem MEN mają zastąpić OKE, powstaną na bazie istniejących obecnie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów oświaty.
Rzecznik resortu edukacji, Grzegorz Żurawski tłumaczy, że MEN nie dostał jeszcze pisma od wojewody podlaskiego, rozważającego przenosiny OKE z Łomży do Białegostoku. Z góry jednak wiadomo już, że żadnych przenosin nie będzie.
Ministerstwo planuje utworzenie ROJE na bazie okręgowych komisji, włączając w ich struktury pracowników kuratoriów oświaty. Ośrodki te będzie pełnić wiodącą rolę w przygotowywaniu i organizacji egzaminów zewnętrznych. W tym wypadku w Białymstoku mogłaby znaleźć się jedynie filia łomżyńskiego ROJE.
Podobna konflikt z usytuowaniem ROJE panuje też na Śląsku, gdzie Katowice chcą zabrać OKE znajdującą się w Jaworznie. Także tam ROJE zostanie utworzony na bazie komisji w Jaworznie.