Reklama

MLegitymacja w telefonie zdobywa popularność wśród emerytów i rencistów

23/05/2024 06:43

Z elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 721 tys. świadczeniobiorców ZUS-u. Można ją pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona może potwierdzić m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z przysługujących ulg i zniżek.

- Od stycznia 2023 roku legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy na urządzeniu mobilnym zainstalować aplikację mObywatel i pobrać dokument legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Z tej możliwości korzysta już ponad 721 tys. świadczeniobiorców ZUS-u — informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS  województwa podlaskiego.

MLegitymacja w telefonie to duże ułatwienie, działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Reklama

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie. Z obu dostępnych legitymacji seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

- Każdy emeryt i rencista, który uzyskał prawo do świadczenia przyznanego przed 2023 rokiem, ma wydaną legitymację w formie plastikowej karty. Bez składania wniosku ma również automatycznie dostęp do legitymacji w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu. Natomiast ci, którzy stali się świadczeniobiorcami ZUS-u od stycznia 2023 roku, otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Jeśli taki emeryt lub rencista chciałby otrzymać również tradycyjną legitymację w formie karty, będzie musiał złożyć w tej sprawie wniosek na formularzu ERL – dodaje rzecznik.

Reklama

Korzystanie z elektronicznej wersji legitymacji jest bardzo proste. Aby dodać dokument do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” (więcej informacji w ulotce "mLegitymacja emeryta-rencisty w Twoim telefonie" (plik pdf 665kb).

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne zgodnie z nadanym terminem ważności.

Źródło: ZUS Aktualizacja: 23/05/2024 06:43
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości