Reklama

Monika Marcińczyk Mistrzynią Polski w szachach klasycznych [FOTO]

09/03/2014 12:57

Monika Marcińczyk z Klubu Szachowego MARATON została Mistrzynią Polski Młodzików w szachach klasycznych. W zakończonych dziś w Jastrzębiej Górze Mistrzostwach łomżyńska szachistka uzyskała 7,5 pkt z 9 partii, co dało jej pierwsze miejsce i tytuł Mistrzyni Polski.

- Monika startowała jako faworytka z pierwszym numerem startowym i wspaniale udźwignęła ten ciężar, choć w pewnym momencie wydawało się, że tytuł może jej jednak uciec. Na szczęście było to tylko chwilowe zachwianie formy, z którą pod kierunkiem trenera Vafy Mammadova nasza zawodniczka trafiła idealnie - komentuje tuż po zakończeniu ostatniej partii zawodów prezes łomżyńskiego MARATON-u Grzegorz Kotarski.

Wszystkie partie można było śledzić w transmisji internetowej przeprowadzanej na żywo, stąd wiadomo jaki miały one przebieg. Jedyna porażka, która przytrafiła się Monice w pojedynku z jedną z najpoważniejszych konkurentek do tytułu Zuzanną Adamczyk z Jastrzębia Zdroju, miała miejsce w czwartej rundzie, kiedy w ciągu jednego dnia grane były dwie partie. Zdaniem trenera, Monika po prostu nie wytrzymała kondycyjnie niemal ośmiu godzin gry jednego dnia. Później jeszcze przytrafił się remis z Martyną Wikar rozstawioną z drugim numerem startowym i wiadomo było, że Monika nie tylko musi wygrać wszystko do końca, ale też liczyć na potknięcie liderującej Wikar, która w tym momencie miała 0,5 pkt przewagi nad naszą zawodniczką. Monika swoje zrobiła i wygrała wszystkie pozostałe partie, a w ostatniej rundzie zmierzyły się Adamczyk i Wikar. Najlepszym wynikiem, dającym naszej zawodniczce tytuł był remis. Mimo, że partia miała bardzo zmienny przebieg, z przewagą najpierw Adamczyk, później Wikar, to zakończyła się właśnie tym upragnionym przez Monikę remisem, co dało naszej szachistce tytuł Mistrzyni Polski Młodzików do 10 lat. Monika, niejako "przy okazji" wypełniła też drugą normę na I kategorię szachową i do Łomży wróci już z "jedynką".

Reklama

- Cieszymy się bardzo z tego sukcesu, bo pokazuje on, że nasza praca ma sens i przynosi efekty - na gorąco skomentował sukces swojej podopiecznej trener Mammadov.

W Mistrzostwach Polski Młodzików, oprócz Moniki udział wzięła również Malwina Szewczyk z MUKS ŁASz Leonardo i koleżanka klubowa naszej Mistrzyni Karolina Chojnowska. Dla Malwiny, która z wynikiem 5,5 pkt zajęła 17. miejsce był to już kolejny występ na Mistrzostwach. Karolina, która po raz pierwszy wzięła udział w imprezie tej rangi i bardzo się stresowała, uzyskała 4,5 pkt i zajęła 31. miejsce.

Reklama

Dla Moniki Marcińczyk jest to drugi w jej krótkiej karierze tytuł Mistrzyni Polski w szachach klasycznych. Poprzednio Monika wygrała Finał w 2012 roku, a w roku ubiegłym, grając jako młodszy rocznik, zajęła 4. miejsce będąc jednocześnie najlepszą zawodniczką wśród swoich rówieśniczek. W tegorocznych Mistrzostwach również jedna z partii Moniki została, w zgodnej opinii trenerów, uznana za najlepszą partię całego turnieju.

Ogólem w Finale Mistrzostw Polski Młodzików, rozegranym w dniach 2-9 marca 2014 roku w Jastrzębiej Górze, wzięło udział 62 najlepsze polskie szachistki z roczników 2005 i 2004.

PlaceTitleNameFIDELocalClubBirthdayTotalMBch.Bch.WinsProg. 1 II+ MARCIŃCZYK, Monika 1445 1700 KSz Maraton Łomża 2004-09-10 7,5 43,00 55,50 7 37,5 2 II+ WIKAR, Martyna 1390 1700 UKS Hetman Koronny Trzebinia 2005-04-06 7,5 41,50 52,50 6 41,0 3 I ADAMCZYK, Zuzanna 1231 1800 UKS Pionier Jastrzębie Zdrój 2004-08-10 7,0 41,50 53,00 6 38,0 17 II SZEWCZYK, Malwina 0 1600 MUKS ŁASz Leonardo Łomża 2004-09-29 5,5 35,00 46,50 5 31,5 31 II CHOJNOWSKA, Karolina 0 1600 KSz Maraton Łomża 2004-01-09 4,5 32,00 41,50 3 24,0
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości