Dziś ulice Łomży stały się trasą wyjątkowej procesji. Punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczęła się IV Motocyklowa Pielgrzymka Polski Północno-Wschodniej, której motocykliści przewieźli relikwie św. Andrzeja Boboli przez najważniejsze miejsca kultu w mieście.
Kolumna jednośladów wyruszyła spod muszli koncertowej, a następnie odwiedziła klasztor Ojców Kapucynów, łomżyńską katedrę, opactwo Panien Benedyktynek oraz parafię pw. św. Andrzeja Boboli. Tam, o godzinie 12:00, odprawiona zostanie msza święta z uroczystym poświęceniem motocykli.
– Andrzej Bobola był pośród nas, jako Bóg prawdziwy, kształtował społeczność tych wszystkich, którym po drodze było zdobywanie wiedzy– mówił ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli, witając pielgrzymów przy klasztorze kapucynów.
Reklama
Specjalne podziękowania skierowano do komandora pielgrzymki, Wiesława Wądołowskiego, inicjatora wydarzenia, które łączy wiarę, pasję do motocykli i duchową refleksję.
Św. Andrzej Bobola, jezuita i męczennik, to jeden z patronów Polski i współpatron Diecezji Łomżyńskiej. Przez kilka lat związany był z Łomżą (od 1638 roku)– jako kaznodzieja, nauczyciel i dyrektor szkoły humanistycznej przy kolegium jezuickim. Zginął za wiarę 16 maja 1657 roku w Pińsku (obecnie Białoruś), z rąk Kozaków. Jego życie i śmierć do dziś są inspiracją dla wiernych, a jego relikwie od lat gromadzą na modlitwie rzesze pielgrzymów.