Ratusz przychylił się do wniosku Rady Osiedla nr 11 w sprawie utworzenia na całej długości ulicy Chopina "strefy zamieszkania". "Strefa" zostanie utworzona nie później niż do 30 września br. Dzięki niej na ulicy ma się zrobić bezpieczniej.
Przypomnijmy, że na początku sierpnia Rada Osiedla nr 11 zwróciła się do Prezydenta Łomży w imieniu mieszkańców ulicy Chopina o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Zmiana polegać miała na wprowadzeniu na całej ulicy "strefy zamieszkania", dzięki czemu ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa.
Bardzo szybko, bo już po trzech dniach, do Rady dotarła odpowiedź od urzędników z ratusza, w której możliwość wprowadzenia "strefy zamieszkania" pozostawiono do decyzji Radzie Osiedla nr 11. W związku z tym 12 sierpnia, po rozszerzonych konsultacjach z mieszkańcami, Rada podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie, a 28 sierpnia z ratusza dotarła informacja o uruchomieniu procedury zmiany organizacji ruchu drogowego w tym rejonie. Termin zakończenia prac określono w niej na 30 września 2015 roku.
Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (D-40, D-41).
Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, że w strefie zamieszkania piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami, postój pojazdów dozwolony jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych w tym celu, dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.
Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, włączamy się do ruchu i zobowiązani jesteśmy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.