Rada Osiedla nr 11 zwróciła się do Prezydenta Łomży w imieniu mieszkańców ulicy Chopina o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Zmiana polegać ma na wprowadzeniu na całej ulicy "strefy zamieszkania", dzięki czemu ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa.
Prośba do władz miasta to bezpośredni efekt posiedzenia Zarządu Osiedla nr 11, podczas którego członkowie wyrazili duże zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa na ulicy Chopina. Wpływa na to kilka elementów, spośród których we wniosku wymienione zostały takie, jak parkujące na chodnikach pojazdy, które utrudniają przejazd, a także nadmierną prędkość przejeżdżających pojazdów, co stwarza zagrożenie dla dzieci przebiegających na plac zabaw.
Z tego względu Zarząd zwrócił się do Prezydenta Łomży o wprowadzenie na całej długości ulicy Chopina "strefy zamieszkania".
Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (D-40, D-41).
Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, że w strefie zamieszkania piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami, postój pojazdów dozwolony jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych w tym celu, dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.
Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, włączamy się do ruchu i zobowiązani jesteśmy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.