Całodobowa stacja paliw, pawilon handlowy i myjnia samoobsługowa miałaby stanąć przy Szosie Zambrowskiej. Wniosek o wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia złożył w łomżyńskim ratuszu Jan Kurpiewski.
Wniosek łomżyńskiego przedsiębiorcy, właściciela kilku stacji paliw, wpłynął do Urzędu Miasta 7. marca.
"Działalność polegać będzie na sprzedaży benzyn bezołowiowych, oleju napędowego oraz gazu propan-butan. Ponadto prowadzone będą usługi: mycia, odkurzania samochodów, pompowania kół oraz handel artykułami związanymi z eksploatacją pojazdów samochodowych, art. spożywczymi i prasą. Działalność handlowa i sprzedaż paliw prowadzona będzie przez całą dobę. Budynek handlowo-usługowy, dwukondygnacyjny będzie zawierał market spożywczy oraz powierzchnie do wynajęcia (biurowo–usługowe)"- czytamy we wniosku.
Stacja miałaby powstać na blisko 9,5 tys. m kw.Teren przeznaczony pod inwestycję jest nieużytkiem. Od strony północno- wschodniej graniczy z drogą krajową (Szosa Zambrowska), z pozostałych stron- z zabudową mieszkalną.
Ocena przeprowadzona przez ratusz wykazuje jednak, że taka lokalizacja stacji paliw może mieć "negatywne oddziaływanie na środowisko i warunki życia ludzi".
"Projektowana stacja paliw wraz z czynnym całą dobę obiektem handlowo-usługowym oraz myjnią i parkingami obejmować będzie wiele źródeł hałasu, stanowiąc znaczące źródło uciążliwości akustycznej i zwiększając hałas komunikacyjny Szosy Zambrowskiej. Stanowić będzie także źródło zanieczyszczeń powietrza zarówno komunikacyjnych jak i technologicznych."- czytamy w Obwieszczeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.
Dlatego wczoraj ratusz zlecił dodatkowe przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i opracowania raportu na ten temat. Mają w nim być zawarte wszystkie aspekty oddziaływania stacji paliw na środowisko, a także "analiza możliwych konfliktów społecznych".