Dziś o godzinie 14.00 rozpoczną się obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Łomży w całości poświęcone podjęciu uchwał związanych z zawarciem porozumienia międzygminnego w sprawie rekultywacji gminnych składowisk odpadów komunalnych województwa podlaskiego.
Podczas dzisiejszej sesji planowane jest podjęcie czterech uchwał:
w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego powierzenia Miastu Kolno wykonania zadania publicznego polegającego na rekultywacji gminnych składowisk odpadów komunalnych województwa podlaskiego w sprawie upoważnienia Miasta Kolno do złożenia wniosku oraz przyjęcia do realizacji przedsięwzięcia pn. „Rekultywacja gminnych składowisk województwa podlaskiego” w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Łomża na lata 2015 - 2028 w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015Dwie pierwsze uchwały dotyczą rekultywacji kwater VIII, IX oraz X wysypiska w Czartorii-Korytkach w gminie Miastkowo. Miasto Łomża uzyskało możliwość przystąpienia do projektu "Rekultywacja gminnych składowisk odpadów komunalnych województwa podlaskiego", którego wnioskodawcą jest Miasto Kolno. Projekt jest realizowany w ramach Działania 2.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2014. Poziom dofinansowania ze środków unijnych, to 85% kosztów kwalifikowalnych, co jest najbardziej korzystne ze wszystkich dostępnych źródeł dofinansowania. Całkowity przewidywany koszt realizacji prac wynosi ok. 6 mln złotych. Okres realizacji - do końca 2015 roku.
Dwie kolejne uchwały ma związek głównie z brakiem dofinansowania z UE na budowę i rozbudowę ul. Zawadzkiej z odwodnieniem i ul. Wiosennej. w związku z czym z budżetu należy wykreślić zaplanowane dofiansowanie uijne w kwocie 27 mln złotych, zarówno po stronie przychodów, jak też rozchodów. Ponadto wprowadzone zostanie nowe zadanie pn. „Rekultywacja gminnych składowisk województwa podlaskiego”, na którego realizację zapisane zostaną środki w kwocie 900 tys. złotych (na wkład własny). O taką kwotę wzrośnie też planowany deficyt budżetowy.
Sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej będzie transmitowana przez portal MyLomza.pl na żywo.