Reklama

Nie ma Łomży bez wojska. RELACJA WIDEO!

12/08/2011 11:35

Reorganizacja 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i sytuacja łomżyńskich żołnierzy dominowały w przemówieniach gości zaproszonych na dzisiejsze uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego. - Mieszkańcy Łomży nie wyobrażają sobie Łomży bez wojska- mówił prezydent Mieczysław Czerniawski.

Obchody święta Wojska Polskiego i 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. M. Raganowicza trwają w Łomży od wczoraj.

Dziś podczas uroczystej zbiórki pod pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty nastąpiło przekazanie dowództwa i sztandaru łomżyńskiego batalionu. Dowództwo objął major Krzysztof Rabek, który zastąpił na tym stanowisku długoletniego dowódcę ppłk Piotra Wolańskiego.

Podczas uroczystości zaproszeni goście podkreślali wagę tzw. "cudu nad Narwią", kiedy w 1920r.  żołnierze 33 pułku piechoty przez pięć dni powstrzymywali wojska bolszewickie przed ekspansją.

Reklama

- Bez "cudu nad Narwią" nie byłoby cudu nad Wisłą- przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego ppłk Wolański.

Okazja do tak uroczystego obchodzenia święta Wojska Polskiego pojawiła się w Łomży po raz ostatni. Od czerwca w jednostce trwają bowiem restrukturyzacje. W czerwcu łomżyński batalion został przekazany 2 Regionalnej Bazie Logistycznej. Ze służby zwolnionych zostało zaś kilkudziesięciu żołnierzy. Do 2012 roku nasza jednostka ma być jeszcze mniejsza.

- Mam nadzieję, że nowy minister obrony narodowej i dowództwo uwzględnią nasze prośby i fakt, że wojsko od "leci" związane było z Łomżą, a łomżyniacy- z wojskiem- mówił prezydent Mieczysław Czerniawski.

Reklama

Nadzieję na pozostawienie w Łomży dużej jednostki wojskowej wyraził też poseł Lech Kołakowski, wspominając o jesiennych wyborach, które być może "pozwolą uzyskać nowe spojrzenie" na tę sprawę.

Zbiórka pod pomnikiem 33 PP nie zakończyła jeszcze tegorocznych obchodów święta. Do popołudnia na terenie jednostki prezentuje się Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Brygady Kawalerii Podlaskiej z Kolna. O godz. 16.00 żołnierze zapraszają zaś na imprezę "Wojsko na swojsko", podczas ktorej będzie można spróbować tradycyjnej grochówki i obejrzeć efekty pracy batalionu remontowego.

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości