Wakacyjnego spadku bezrobocia tym razem nie było- w sierpniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży zarejestrowało się 529 bezrobotnych! Nie pomogły prace sezonowe, trwające budowy czy remonty, które od lat cykliczne zmniejszały liczbę osób bez pracy przynajmniej na czas wakacji. Kolejny sezon będzie jeszcze gorszy?
Statystyki, przygotowywane co miesiąc przez urząd pracy są bezlitosne- od ponad roku, praktycznie co miesiąc, urząd notuje wzrost liczby osób bezrobotnych.
Przybywa przede wszystkim tych, którzy nie mają prawa do zasiłku, bo np. w poprzedniej pracy byli zatrudnieni zbyt krótko, albo nie byli zarejestrowani na pełnoetatową umowę o pracę. Szeregi urzędu pracy zasilają też osoby, które zwykle były zatrudniane przez pracodawców dostających na nie dotacje: staże, refundacje i dofinansowania.
- Zanotowany wzrost poziomu bezrobocia w sierpniu 2011r. związany jest z: brakiem środków na aktywizację bezrobotnych w II półroczu 2011 roku, rejestrowaniem się osób, którym skończyły się umowy na czas określony, powrotem z aktywnych form- czytamy w najnowszej analizie PUP w Łomży.
W ubiegłym miesiącu zaledwie cztery osoby zostały zatrudnione, ponieważ pracodawca dostał refundację na utworzenie stanowiska pracy. Cztery osoby zostały też skierowane na roboty publiczne i prace interwencyjne. Po raz pierwszy od długiego czasu urząd nie znalazł pieniędzy na wysłanie bezrobotnych na staż, czy podpisanie umowy na otwarcie własnej działalności.
Oznacza to, że do końca roku poziom bezrobocia może w Łomży wzrosnąć jeszcze bardziej. W tej chwili w urzędzie pracy zarejestrowanych jest 5732 osoby- o 10 proc. więcej, niż przed rokiem. Ponad połowa z nich to osoby długotrwale bezrobotne, bez wykształcenia średniego i kwalifikacji zawodowych. Status osoby bezrobotnej ma także aż 116 absolwentów wyższych uczelni.