Reklama

Nowa tablica pamiątkowa przy Starym Rynku

08/09/2021 12:09

Za dwa dni odsłonięta i poświęcona zostanie tablica upamiętniająca Witolda Pileckiego. Będzie to już trzecie uhonorowanie rotmistrza w naszym mieście.

W najbliższy piątek (10.09) odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego. Znajduje się ona na budynku przy Starym Rynku 2 w Łomży. 

Samo odsłonięcie zaplanowano na godz. 13:00. Z kolei o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krzywe Koło 3. 

Fundatorami tablicy są Antoni Sokołowski oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. 

Rotmistrz Witold Pilecki ma już w Łomży swoją ulicę. Z kolei w 2018 r. odsłonięty został jego pomnik. 

Reklama

Witold Pilecki jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holocauście. Po wojnie władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Został stracony poprzez strzał w tył głowy 28 maja 1948 w więzieniu na Mokotowie. Miejsce jego pochówku ciągle nie jest znane. Symboliczny grób znajduje się w Kwaterze na "Łączce". Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 rotmistrz otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości