W czwartek 10 października w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odbył się briefing prasowy poświęcony projektowi opracowanemu przez placówkę w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Zakwalifikowano go do realizacji, umowa została podpisana, przyszedł zatem czasem na prezentację jego szczegółów. Warto podkreślić, że wdrożenie tego projektu oznacza znaczącą poprawę dostępu do specjalistycznej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia w naszym regionie.
Szpital Wojewódzki w Łomży już od dawna podejmuje działania mające na celu poszerzanie gamy zabiegów kardiologicznych oraz pozyskiwanie nowych specjalistów, co bezpośrednio przekłada się na ciągły wzrost poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Na uwagę zasługuje fakt, że jedna z ostatnich inicjatyw placówki, wiążąca się z otrzymaniem znaczącego wsparcia finansowego została zatwierdzona do realizacji i jest już stopniowo wdrażana.
Projekt przygotowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 zapewnił łomżyńskiemu szpitalowi środki, które zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu, specjalistycznego oprogramowania, stworzenie drugiej w województwie podlaskim sali hybrydowej (specyficzne połączenie innowacyjnej sali operacyjnej, kardiochirurgicznej z angiografem) oraz edukację chorych w zakresie chorób układu krążenia. Więcej znaczących szczegółów na temat tego ewidentnego sukcesu placówki można było dowiedzieć się podczas czwartkowego briefingu, który odbył się w jednej ze szpitalnych sal wykładowych.
Jak sama nazwa wskazuje projekt, jaki został przygotowany przez Szpital Wojewódzki w Łomży opiera się na współpracy transgranicznej. W przypadku łomżyńskiej placówki partnerem w jego realizacji będzie Szpital Kliniczny we Lwowie, co oznacza szeroko zakrojoną kooperację w zakresie kardiologii pomiędzy Polską a Ukrainą. Na spotkaniu poświęconym szczegółowej prezentacji projektu obecni byli zatem nie tylko przedstawiciele szpitala w Łomży, ale także partnerzy projektu ze Lwowa. Byli to reprezentanci Szpitala Wielodyscyplinarnego – jednego z największych i najlepszych szpitali na Ukrainie, z jego dyrektorem Olehem Samchuk na czele, który nie krył radości z wdrażania programu odnosząc się do związanych z nim korzyści.
- Dzięki temu projektowi tak Łomża, jak i Lwów dostaną lepszy sprzęt, którego w tym momencie nie mamy – ani w Łomży, ani we Lwowie. Ten projekt znacznie ułatwi pracę łomżyńskich i lwowskich lekarzy i polepszy jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo pacjentów - podkreślał Samchuk.
Zanim jednak ukraińscy liderzy projektu realizowanego w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 zabrali głos, z wszystkimi przybyłymi na spotkanie przywitali się przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego – Wiesława Burnos – wicemarszałek oraz Jacek Piorunek – członek zarządu. W swoich przemówieniach chwalili oni poziom łomżyńskiej kardiologii i mówili jak wiele jeszcze ona zyska dzięki środkom pieniężnym przyznanym z programu, a będącym w dużej mierze unijnym dofinansowaniem.
- Jestem pod wrażeniem tego projektu, bo jak Państwo dobrze wiedzą, jeśli chodzi o odział kardiologii w latach 2018-2020 został on gruntownie wyremontowany. Do lekarzy łomżyńskich dołączyła też grupa lekarzy warszawskich i powoli poziom tego oddziału zaczął rosnąć i dzisiaj ten odział to jeden z najlepszych w naszym województwie; ale po to, żeby do tych umiejętności lekarskich, żeby nie tylko one decydowały potrzebne są oczywiście inwestycje w oddział kardiologii i przede wszystkim w sprzęt – argumentował Piorunek.
Wiesław Burnos, która w Zarządzie odpowiada za nadzór nad szpitalami podkreśliła także pełną świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na władzach województwa podlaskiego w zakresie zdrowia i życia pacjentów. Potwierdziła także nieuchylanie się od obowiązku czuwania nad tym tematem i wspierania podejmowanych przez poszczególne placówki z regionu działań mających na celu wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
Wartość projektu w kosztach kwalifikowanych wynosi ponad 1,8 mln euro dla Łomży i 937 tys. euro dla ukraińskiego partnera. Dofinansowanie inwestycji w przypadku Łomży sięga 81%, a w przypadku Lwowa 90%. Wymierne korzyści podjętego przedsięwzięcia i zagospodarowanie zdobytych środków finansowych najlepiej zreferował podczas czwartkowego spotkania pomysłodawca projektu dr Emanuel Korzeniec, pełniący funkcję koordynatora Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej. W swoim przemówieniu podkreślił także, jak bardzo realizowany projekt jest istotny dla łomżyńskiej placówki i dla całego lokalnego społeczeństwa, odnosząc się do trzech jego aspektów.
- Sala hybrydowa jest ważna dla tego szpitala i dla ludzi, dlatego, że sala hybrydowa poprzez zastosowanie w niej najnowocześniejszego angiografu, daje większe bezpieczeństwo dla pacjentów. Bezpieczeństwo na trzech płaszczyznach - mniejsze promieniowanie, które jest bezpieczniejsze dla danego pacjenta, a także dla personelu wykonującego badanie. Druga rzecz, trzeba pamiętać, że szpital w Łomży do chwili obecnej posiadał tylko jeden angiograf, na którym wykonywaliśmy zabiegi z zakresu interwencji sercowo-naczyniowych. W razie awarii, w razie jakiegoś serwisu, dyżur ostry zawałowy był zawieszany i pacjenci byli odsyłani do innych okolicznych ośrodków, w których mogły być te procedury realizowane. W chwili obecnej będziemy mieć takie zabezpieczenie, czyli zabezpieczenie funkcjonowania 24-godzinnego ostrego dyżuru zawałowego. No i trzeba też pamiętać trzeci aspekt bezpieczeństwa - bezpieczeństwo epidemiologiczne. Sala hybrydowa z całą infrastrukturą zaplanowaną będzie spełniać wymogi tego bezpieczeństwa epidemiologicznego. Ścieżki pacjenta chorego nie będą się krzyżowały ze ścieżkami personelu medycznego wykonującego zabiegi, czyli nie będzie szpital musiał stawiać jakichś śluz, ścianek działowych – wyjaśniał dr Korzeniec.
Koordynator Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej podkreślił także, że powstanie nowej pracowni wiąże się z poszerzeniem wachlarza wykonywanych w łomżyńskim szpitalu zabiegów. Pozwoli ona także na leczenie chorych w ciężkim stanie, bez transportowania ich do innych ośrodków. Placówka w Łomży będzie drugą w województwie podlaskim posiadającą takie pomieszczenie.
W spotkaniu poświęconym projektowi realizowanemu w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 uczestniczyli także: dr Agata Krzesiak-Łodyga – koordynator Oddziału Kardiologicznego w łomżyńskim szpitalu, dr n. med. Anita Świętochowska - z-ca dyrektora ds. lecznictwa oraz z-ca dyrektora ds. eksploatacyjno-technicznych - Przemysław Chrzanowski.