Ponad 13 tysięcy uczniów łomżyńskich szkół rozpoczyna dziś nowy rok szkolny. Po raz pierwszy w szkolnej ławce usiądzie 601 uczniów, w tym 40 sześciolatków. Rok szkolny 2011/2012 będzie nieco dłuższy od minionego, uczniów i nauczycieli czekają też spore zmiany.
W tym roku po raz ostatni rodzice sześciolatków mogli zdecydować, czy chcą posłać dziecko do pierwszej klasy. Za rok będzie to już obowiązek.
Spore zmiany czekają gimnazjalistów. Podczas egzaminu kończącego trzecią klasę, rozdzielona zostanie część matematyczno- przyrodnicza. Uczeń uzyska pięć wyników z egzaminu. Po raz pierwszy będzie też mógł zdecydować, czy język obcy chce zdawać na poziomie podstawowym (obowiązkowym), czy rozszerzonym.
Nauczyciele będą musieli zapewnić zespołową pomoc psychologiczno- pedagogiczną już w przedszkolu i indywidualną opiekę nad uczniem zdolnym i tym z trudnościami w nauce.
Do szkół wkracza też prawdziwa "rewolucja"- wreszcie, obowiązkowo, w każdej placówce w kranie musi być ciepła woda, a przy umywalce- mydło.
Po raz pierwszy nowy rok szkolny będzie też wyjątkowo długi- zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji, ma kończyć się w ostatni piątek czerwca. W tym cyklu kształcenia będzie to 29. czerwca.
Przypomnijmy też, że do 7. września rodzice, nauczyciele i opiekunowie mają czas na złożenie wniosku o refundację tzw. szkolnej wyprawki. Uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych mogą otrzymać po 185 złotych, uczniowie starszych klas podstawówki i gimnazjum po 210 złotych, a III klas gimnazjów- po 325 złotych. "Wyprawka szkolna" należy się też niepełnosprawnym uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz dzieciom zapisanym do szkół muzycznych, baletowych i plastycznych.