Do ostatniej rundy trwała walka zawodników Klubu Szachowego "MARATON" o zakwalifikowanie się do finału Mistrzostw Polski Juniorów. Ostatecznie tylko Bartosz Kotarski zdołał awansować, zajmując 4. miejsce w turnieju półfinałowym zakończonym wczoraj w Puławach.
Międzywojewódzkie Eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów rozgrywane były w dniach 21-26 września w Puławach. Wzięło w nich udział pięcioro młodych, łomżyńskich szachistów z K.Sz. "MARATON". Najlepiej zaprezentował się Bartosz Kotarski, który jako jedyny wywalczył awans i w przyszłym roku znajdzie się w grupie najlepszych polskich szachistów, którzy zmierzą się o tytuł Mistrza Polski Juniorów w szachach klasycznych, czyli najważniejszej juniorskiej imprezie szachowej w kraju.
Pozostali reprezentanci Łomży zajęli nieco dalsze miejsca, ale jak podkreśla trener Vafa Mammadov, zagrali na swoim maksymalnym poziomie i sprawili kilka niespodzianek. Tylko 0,5 pkt zabrakło do awansu Magdzie Łukaszewskiej, która zajęła 6. miejsce w grupie dziewcząt do lat 11. W takiej samej grupie wiekowej chłopców 9. miejsce zajął Szymon Sienkiewicz, któremu 1 pkt więcej również dawałby awans. Najtrudniejsze zadanie mieli dwaj zawodnicy grający w bardzo mocno obsadzonej grupie chłopców do lat 15. Piotr Niedbała zajął 8., a Marcin Łukaszewski 10. miejsce, co nie pozwoliło na zakwalifikowanie się do finałów.
- Wszyscy zagrali bardzo dobrze, na miarę swoich aktualnych możliwości i jestem bardzo zadowolony z ich gry. Szczególnie pozytywnie zaskoczyła mnie Magda, której bardzo niewiele zabrakło do awansu. Również z bardzo dobrej strony pokazał się Szymon, który m. in. pokonał dwóch wyżej notowanych rywali. Najważniejsze jednak jest to, że w naszych zawodnikach widać bardzo duży potencjał, ponieważ na tych zawodach wygrywali lub remisowali z przeciwnikami, z którymi kilka miesięcy temu byli niemal bez szans - podkreśla trener Vafa Mammadov, który opiekował się młodzieżą podczas zawodów.
Klub Szachowy "MARATON", a zatem również Łomżę i całe województwo, będzie zatem wiosną przyszłego roku reprezentować w Mistrzostwach Polski dwoje naszych juniorów. Będą to: Monika Marcińczyk w grupie dziewcząt do lat 10, która awans miała zapewniony bez eliminacji oraz Bartosz Kotarski w grupie chłopców do lat 14.
- Obojgu życzymy sukcesów i wytrwałości w ciężkiej pracy, jaka czeka ich przez najbliższe pół roku - mówi prezes "Maratonu" Grzegorz Kotarski