Reklama

Oficerowie radzieccy nie będą już honorowymi obywatelami Łomży

18/05/2022 11:37

Dwóch radzieckich oficerów, mimo upływu lat, nadal należy do grona osób z tytułem "Honorowy Obywatel Miasta Łomża". Teraz ma się to zmienić.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Miejska Rada Narodowa Łomży nadała tytuł "Honorowe Obywatelstwo Miasta Łomża" dwóm oficerom Armii Radzieckiej. Teraz mają oni być tego tytułu pozbawieni. 

- Nadawanie tytułów honorowych obywateli Łomży powinno być zaszczytem i dotyczyć osób, które zasłużyły się dla naszego miasta lub mają jakieś poważne osiągnięcia. Nie mają prawa być honorowani okupanci, którzy na bagnetach przynieśli nam nową okupację przy biernej postawie Zachodu – komentuje prawie Jerzy Wnorowski prezes łomżyńskiego Stowarzyszenia Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem „Zapora”.

Reklama

Dotychczasowe zapisy regulaminu nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” przewidują pozbawienie honorowego obywatelstwa tylko w przypadku skazania za popełnienie przestępstwa umyślnego. 

- Dlatego na najbliższą sesję skierowałem wniosek do Rady Miejskiej o zmiany zapisów tego regulaminu. Po ich wprowadzeniu będę mógł skierować na czerwcową sesję kolejny wniosek, tym razem już o pozbawienie zaszczytnych tytułów dwóch oficerów Armii Radzieckiej, którzy brali udział w wyzwalaniu Łomży spod niemieckiej okupacji, nie dając nam jednak wolności, tylko przynosząc kolejną niewolę, tym razem sowiecką – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Jak wyjaśnia, taka ścieżka jest konieczna, gdyż możliwości pozbawienia honorowego obywatelstwa tego typu osób nie przewiduje Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Reklama

Osobami, które mają zostać pozbawione tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łomża”, są generał-major armii radzieckiej Oleg Władimirowicz Czebotariew oraz kapitan armii czerwonej Michaił Wasiljewicz Sorokin. Pierwszy z nich jako lejtnant 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa, wchodzącej w skład sowieckiej 49. Armii, brał udział w "wyzwalaniu" Łomży spod niemieckiej okupacji we wrześniu 1944 roku. Był zagorzałym komunistą, członkiem Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, bezwzględnie traktującym osoby o odmiennych poglądach politycznych. Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” otrzymał na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 9 lipca 1978 roku. Drugi z nich również był weteranem walk o "wyzwolenie" Łomży we wrześniu 1944 roku, a tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” został mu nadany uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z dnia 12 września 1984 roku. Służył w 665. Samodzielnej Brygadzie Strzelców oraz był sekretarzem Rady Weteranów 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa.

Źródło: UM Łomża

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości