Reklama

Oficjalnie: Szpital Wojewódzki w Łomży nie będzie jednoimienny. Oddziały zaczną przyjmować pacjentów [VIDEO]

21/05/2020 14:13

Już niedługo mieszkańcy Łomzy będą mogli udać się po pomoc do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To pierwszy szpital w Polsce z tego typu decyzją. Nowinę o przywracaniu normalnej pracy podlaskich placówek jednoimiennych ogłoszono dzisiaj w Białymstoku. - Ten proces ma się dokonać od 1 czerwca bieżącego roku - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

W czerwcu mają być ograniczane miejsca "covidowe" w  obu szpitalach jednoimiennych w Podlaskiem, przy jednoczesnym przywracaniu normalnej pracy placówek.

- Podjąłem z dniem dzisiejszym decyzję (...) odnośnie tego, żeby rozpocząć proces związany z przywracaniem normalnej pracy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Ten proces ma się dokonać od 1 czerwca bieżącego roku - poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski. - Ten proces rozpocznie się tym, że większość szpitala zostanie uwolniona do normalnej, zakontraktowanej w ramach umowy z NFZ działalności. Natomiast szpital łomżyński również będzie musiał zachowywać w pewnych zakresach tę zdolność zabiegową do tego, żęby służyć pacjentom covidowskim. 

Reklama

Wojewoda poleca szpitalowi, aby od 1 czerwca podjął świadczenia medyczne w zakresach zakontraktowanych przez NFZ dla pacjentów innych niż z podejrzeniem lub zakażeniem COVID. Z uwagi na koniecznosć zabezpieczenia usług zabiegowo-hospitalizacyjnych dla pacjentow podejrzanych lub zakażonych koronawirusem określone zostąły zakresy, które dyrektor ma zabezpieczyć. W zależności od możliwośći organizacyjnych mogą to być wydzielone stanowiska w gotowości, mogą to być większe jednostki organizacyjne. 

- Chcemy nie od razu likwidować wszystkie miejsca covidowe w tych szpitalach, ale w przeciągu miesiąca czerwca chcemy zdecydowanie te miejsca ograniczyć, a jednocześnie przywracamy normalną pracę tych szpitali. Myślę, że dla szpitala w Łomży jest to bardzo ważne - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Reklama

Waldemar Kraska podziękował mieszkańcom Łomży za to, że "byli wyrozumiali, że przyjęli to przekształcenie w sposób godny". - Mam nadzieję, że niedługo będą mogli w sposób normalny korzystać ze szpitala - mówił.

Obecnie w szpitalu w Łomży - jak podał wojewoda - hospitalizowanych jest 15 osób. 8 z nich ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. W Szpitalu MSWiA ma być 8 pacjentów i zaledwie 2 z rozpoznaniem. 

Ponad dwa miesiące bez szpitala 

Przypomnijmy, informacja o przekształceniu łomżyńskiego szpitala w szpital zakaźny do walki z koronawirusem była zaskoczeniem dla mieszkańców naszego regionu. Pierwotnie taką rolę miał pełnić Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. W połowie marca ewakuowani zostali wszyscy pacjenci. Od tamtej pory minęły ponad 2 miesiące. Cały czas pacjenci z terenu ziemi łomżyńskiej zmuszeni są szukać pomocy w Zambrowie, Kolnie, Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem i Ostrołęce.

Reklama

Będzie nowy dyrektor

Od 1 czerwca pracę ma rozpocząć nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Zarząd województwa zaakceptował w ubiegłym tygodniu kandydaturę Jarosława Pokoleńczuka, który wygrał ogłoszony wcześniej konkurs.

Obecnie szpitalem kieruje Jacek Rolder. Funkcję p.o. dyrektora zarząd województwa powierzył mu 16 marca, po rezygnacji dr Joanny Chilińskiej.

Zapis transmisji LIVE z konferencji dostępny jest poniżej: 

VIDEO: BIA24.pl

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości