W związku z konfliktem, jaki powstał pomiędzy rodzicami i uczniami gimnazjum im. Bogdana Jańskiego a jego organem prowadzącym, administracja Uczelni Jańskiego przesłała na adres naszej redakcji oświadczenie, którego treść publikujemy w całości.
OŚWIADCZENIE W ZWIĄZKU Z LIKWIDACJĄ GIMNAZJUM IM. BOGDANA
JAŃSKIEGO W ŁOMŻY
Decyzja o likwidacji szkoły powstała w trosce o dobro uczniów.
Czteroosobowa szkoła nie stwarza warunków do prawidłowego rozwoju młodych ludzi i nie sprzyja rozwojowi umiejętności budowania relacji międzyludzkich i zachowań społecznych. Utrudnia rozwój kulturalno artystyczny np. organizowanie apeli i uroczystości szkolnych co nie sprzyja integracji uczniów ze szkolą.
Daleko posunięta indywidualizacja pracy z uczniem powoduje brak dystansu uczniów do własnych osiągnięć.
Mała liczba uczniów w klasie nie jest w stanie pokryć kosztów utrzymania szkoły. Sytuacja demograficzna i jej tendencje na najbliższe lata nie dają podstaw do założenia, że w najbliższych latach może nastąpić poważny wzrost liczby uczniów, uzasadniający zachowanie szkoły.
Klasę utworzono pod silną presją rodziców, którzy zobowiązali się do działań w celu zwiększenia liczebności klasy do przynajmniej 10 uczniów. Mimo starań, nie udało się zwiększyć naboru uczniów i stan klasy pozostał constans. W związku z tym organ prowadzący szkołę już po roku jej działania zwrócił uwagę na konieczność jej likwidacji.
Działania związane z likwidacją szkoły rozpoczęto we wrześniu 2014 roku. Pełną informację o likwidacji Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Łomży przekazano rodzicom oraz Kuratorium Oświaty w styczniu 2015 roku. Wszyscy uczniowie zlikwidowanego gimnazjum mają możliwość bezpłatnego kontynuowania nauki w gimnazjum publicznym.
Pełnomocnik Organu Prowadzącego
Ksiądz Marian Piwko