Ratusz nie miał pieniędzy na zatrudnienie kolejnego radcy prawnego, bo "w tegorocznym budżecie nie zaplanowano środków" na ten cel. Znalazły się jednak pieniądze na podpisanie umowy z Kancelarią Prawną Czeszejko- Sochacki z Warszawy, bo "koniecznym stało się wzmocnienie obsługi prawnej Urzędu Miejskiego"- argumentuje Urząd Miasta w piśmie przesłanym wczoraj do naszej redakcji.
O kosztach umowy zawartej z kancelarią z Warszawy i jej obowiązkach, pokrywających się praktycznie z obowiązkami radców prawnych zatrudnionych w ratuszu pisaliśmy w poniedziałek, 20. czerwca.
Wczoraj otrzymaliśmy z ratusza pismo, z którego wynika, że zewnętrzna kancelaria prawna jest potrzebna ratuszowi.
- "Obsługę prawną Urzędu Miejskiego dotychczas realizowało dwóch radców prawnych (na jednym etacie - po 4 godz. każdy). Jeden z nich na dzień 1 stycznia br. miał 47 dni zaległego urlopu, co w przeliczeniu daje około 2,5 miesiąca dni wolnych. W związku z powyższym nie był obecny w pracy przez 3 tygodnie w kwietniu, 3 tygodnie w maju i 7 dni w czerwcu. W dalszym ciągu ma on 10 dni zaległego urlopu, a do tego należy doliczyć urlop z roku bieżącego w wymiarze 26 dni. W tej sytuacji koniecznym stało się wzmocnienie obsługi prawnej Urzędu Miejskiego. Zawarta w dniu 5 kwietnia br. umowa z Kancelarią Czeszejko-Sochacki, opiewająca na kwotę 3000 zł netto miesięcznie, jest porównywalna do pół etatu radcy prawnego, czyli 2 godzin pracy dziennie (...)"- czytamy w piśmie.
Kiedy jednak podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miasta radni poruszyli problem zatrudnienia radcy prawnego, który pomógłby z obsłudzie prawnej rady, prezydent Mieczysław Czerniawski odpowiedział, że pieniędzy na to nie ma.
W odpowiedzi prezydenta na interpelację Macieja Borysewicza, przewodniczącego Rady Miasta, czytamy: "Obsługa prawna Urzędu zapewniona jest przez 8 godzin dziennie. W tegorocznym budżecie nie zaplanowano środków na zatrudnienie kolejnego radcy prawnego w Urzędzie. W sprawach wymagających dodatkowej opinii prawnej, Rada Miejska może skorzystać z usług prawnych kancelarii, która zgodziła się świadczyć usługi doradztwa prawnego na rzecz Urzędu i Prezydenta. Ewentualne zapytania prawne Radni mogą kierować do kancelarii za pośrednictwem Prezydenta lub Sekretarza Urzędu".
Odpowiedź ta opublikowana została w Biuletynie Informacji Publicznej. Przewodniczący otrzymał ją 13. czerwca.