Reklama

Pierwszy dyżur Jana Olszewskiego [VIDEO]

11/12/2018 13:16

- Całe życie zajmowałem różne kierownicze stanowiska, czy to w organizacjach gospodarczych, czy samorządowych, więc są to sprawy dla mnie bliskie - mówi w rozmowie z naszym portalem przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży Jan Olszewski, zapytany jak czuje się na nowym stanowisku. Czy koalicja wszystkich klubów w radzie ma sens? Czy faktycznie zostanie wybrany trzeci wiceprzewodniczący? Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.

Jan Olszewski został przewodniczącym Rady Miejskiej pod koniec listopada bieżącego roku. Kandydat klubu radnych PiS uzyskał poparcie 12 głosujących. Jak Olszewski czuje się na nowym stanowisku?

- Dobrze, bardzo dobrze, ponieważ całe życie zajmowałem różne kierownicze stanowiska, czy to w organizacjach gospodarczych, czy samorządowych, więc są to sprawy dla mnie bliskie, a uważam, że dla Łomży i dla jej mieszkańców ważną rzeczą jest, żeby czuć czym Łomża oddycha, jakie ma problemy, jakie oczekiwania są w stosunku do rady i myślę, że powinniśmy sobie w tym składzie, który się ukształtował w radzie, poradzić sobie z tymi problemami i być pomocnymi dla prezydenta, ale jednocześnie i patrzeć krytycznie na pewne rzeczy. Także jestem optymistą - komentuje Jan Olszewski.

Reklama

O ile wybór przewodniczącego odbył się dość sprawnie, to wybór wiceprzewodniczących nie był tak łatwy. Dwóch z nich poznaliśmy w ubiegłym tygodniu, wybrani zostali: Dariusz Domasiewicz z klubu Przyjazna Łomża oraz Andrzej Grzymała z klubu radnych Mariusza Chrzanowskiego.

- Były prowadzone rozmowy z panem prezydentem, z przewodniczącymi klubów, które zasiadają w radzie i pewne rzeczy poustalaliśmy, tak żeby rada mogła się ukonstytuować i pełnić swoje zadania dla których jest powołana. Udało się to, i to dzięki, uważam, że wszystkim tym klubom, które zasiadają i które myślą pozytywnie o pracy dla Łomży - mówi przewodniczący.

Reklama

Podczas ostatniej sesji rady, podjęta została także uchwała zmieniająca statut miasta, która po wejściu w życie umożliwi wybór trzeciego wiceprzewodniczącego, czego obecny statut nie przewiduje. Według założeń, wszystkie cztery kluby radnych mają mieć swojego reprezentanta w prezydium.

- Wybory się skończyły. Czy to jest opcja taka, czy inna, to już jest przeszłość, to jest fakt dokonany, a pozostała nam praca, ciężka praca dla dobra Łomży, wiedząc jakie Łomża ma zadłużenie i jakie problemy są przed nami jako radnymi, żeby bardzo mądrze i krytycznie patrzeć na to, co jesteśmy w stanie dla Łomży zrobić i dla jej mieszkańców - odpowiada Olszewski.

Uchwała umożliwiająca wybór trzeciego wiceprzewodniczącego wejdzie w życie dopiero 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zdaniem Jana Olszewskiego, funkcję tę będzie pełnił radny z Platformy Obywatelskiej.

Reklama

- Uważam, że słów trzeba i pewnych postanowień dotrzymywać, i w naszych negocjacjach, które były prowadzone przez kilka dni, takie zapadły decyzje, żeby każdy klub miał swojego przewodniczącego, i uważam, że dotrzymamy tego słowa, także będzie wiceprzewodniczący również z Platformy Obywatelskiej powołany - mówi. 

Czy wspomniane wcześniej zadłużenie będzie największym problemem tej kadencji? Zdaniem przewodniczącego, analizując pracę innych samorządów, zadłużenie nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak  "ktoś kiedyś zapyta się, kto te zadłużena będzie spłacał".

Reklama

- Nie można iść bezmyślnie w dalsze zadłużanie, które będzie powodowało to, że następne nasze pokolenia będą zadawać sobie pytanie: co ci radni robili i na co oczekiwali? Ja nad tym się nie raz zastanawiałem, bo to przecież jest zadłużenie nie tylko w skali samorządów ale i w skali kraju, w skali zadłużenia państwa - mówi Jan Olszewski.

Cały zapis rozmowy z przewodniczącym Rady Miejskiej w Łomży dostępny jest poniżej:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości