Hubert - zdrowy i silny chłopczyk, ważący 3,4 kg i oceniony na 10 punktów w skali Apgar jest pierwszym dzieckiem urodzonym w 2019 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Chłopiec urodził się 1 stycznia o godz. 2:40. Imię wybrał starszy brat Jakub, który czeka na swojego braciszka w rodzinnym domu.
Hubert urodził się drogą naturalną 1 stycznia o godz. 2:40. To pierwsze dziecko urodzone w 2019 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Imię wybrał starszy brat - 5-letni Jakub, który czeka na młodego braciszka w domu w Zambrowie. Jak mówi dumna mama Huberta, sama zdecydowała o porodzie w Łomży, gdyż stąd pochodzi lekarz, który prowadził jej ciążę.
- To jest piękny moment, trudny na pewno i ciężki, ale no to jest bardzo piękne - mówi o porodzie dumna i szczęśliwa mama Huberta.
Zdaniem ordynatora Dariusza Ślesickiego, 2018 rok był przeciętny - urodziło się nieco ponad 1200 noworodków. To liczba porównywalna z rokiem 2017 i 2016.
- Już od kilku lat notujemy zwiększoną liczbę porodów, na pewno spowodowane jest to też tym, że rodzą panie z wyżu demograficznego - mówi ordynator.
1 stycznia urodził się także wcześniak, ważący 2,4 kg. Drugi dzień nowego roku przyniósł dwa kolejne porody: jeden fizjologiczny oraz jeden przez cesarskie cięcie.
Jeśli chodzi o oddział ginekologiczno-położniczy, Szpital Wojewódzki w Łomży jest ośrodkiem II stopnia. Nie wszystkie okoliczne szpitale mogą hospitalizować i przyjmować do porodów wszystkie pacjentki, zwłaszcza zagrożone przedwczesnym porodem. Takie kobiety trafiają do Łomży.