Reklama

Po co Miastu Forum?

18/08/2015 10:43

Projekt Uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe" przedstawi do akceptacji radnym podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej prezydent Mariusz Chrzanowski. Zadaniem forum ma być wspólne działanie samorządów głównie w celu pozyskiwania środków zewnętrznych.

Łomżyńskie Forum Samorządowe ma reprezentować interesy samorządów z dawnego województwa łomżyńskiego w kraju i za granicą. Członkami stowarzyszenia będą przedstawiciele miast, gmin i powiatów, a także osoby działające na rzecz środowisk lokalnych. Taka forma współpracy ma ułatwić min zdobywanie większych środków unijnych. Podobne uchwały podjęły już lub podejmą w najbliższym czasie pozostałe samorządy z terenu dawnego województwa łomżyńskiego.

Najważniejsze cele utworzenia stowarzyszenia samorządów to:

Reklama
wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami Stowarzyszenia, inicjowanie przygotowanie i realizacja na terytorium zrzeszonych w Stowarzyszeniu gmin i powiatów wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów, pozyskiwanie i wykorzystywanie środków pomocowych Unii europejskiej oraz innych krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych dla realizacji celów Stowarzyszenia, koordynowanie i wspieranie współpracy ponadnarodowej, wykonywanie zadań określonych w podpisywanych przez Stowarzyszenie umowach i porozumieniach, realizacja innych przedsięwzięć promujących ideę samorządności i integracji europejskiej.

W uzasadnienu projektu uchwały czytamy, że "przy większej liczbie członków zwiększa się siła przebicia i możliwości z jakich może skorzystać stowarzyszenie. Realizować będzie można projekty dotyczące różnych dziedzin, m.in.. infrastrukturalne, kulturalne, społeczne, edukacyjne, związane z zielonymi technologiami oraz tworzące miejsca pracy w każdej gminie i powiecie".

Składki członkowskie, wynikające z przynależności miasta do stowarzyszenia opłacane będą z budżetu miasta. Gminy i powiaty mają płacić jednakowe opłaty roczne. Wyjątkiem jest Łomża, której składka ma być wyższa niż innych samorządów. Według projektu opłata członkowska ma być na poziomie 2,5 tys. złotych od gmin i powiatów oraz 6,5 tys. złotych od miasta Łomży rocznie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości