Reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą tworzyli żołnierze z 11 batalionu lekkiej piechoty, kompanii logistycznej, 13 batalionu lekkiej piechoty, kompanii saperów, 14 batalionu lekkiej piechoty oraz sztabu brygady, stanęła na podium Mistrzostw Wojsk Obrony Terytorialnej w koszykówce.
Zawody rozpoczęły się w piątek 21 lutego. Do Białegostoku przyjechało ponad 150 żołnierzy z brygad OT: Podlaskiej, Lubelskiej, Podkarpackiej, Warmińsko-Mazurskiej, obu brygad Mazowieckich, Pomorskiej, Kujawsko-Pomorskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Małopolskiej, Wielkopolskiej i Śląskiej, a także wspólna reprezentacja: Dowództwa WOT oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
Z sześciu rozegranych spotkań brygada z Białegostoku wygrała pięć. W finale przegrała z drużyną 2 Lubelskiej Brygady OT. Trenerem reprezentacji 1PBOT był kpr. Paweł Piwowarski, żołnierz OT z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży.
- Cieszy mnie to, że ze swoją drużyną mogliśmy dojść tak wysoko. Jest to wszystko, co mogliśmy zrobić, niestety, pierwsza drużyna była poza zasięgiem. Każdy mecz był z dnia na dzień coraz bardziej wymagający. Obciążenie dla zawodników było dosyć duże. Jak na koszykówkę amatorską to jest bardzo dobry poziom. Jestem trenerem koszykówki 2 klasy, wcześniej prowadziłem drużyny w lidze szkolnej. Od 2 lat jestem żołnierzem WOT i jest mi bardzo miło, że mogłem wesprzeć swoim skromnym doświadczeniem drużynę brygady - przekazuje Piwowarski.
W meczu o trzecie miejsce 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT pokonała 5 Mazowiecką Brygadę OT. Miejsca 4-14 zajęły: 5 Mazowiecka BOT, 3 Podkarpacka BOT, Dowództwo WOT oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, 12 Wielkopolska BOT, 6 Mazowiecka BOT, 7 Pomorska BOT, 11 Małopolska BOT, 9 Łódzka BOT, 8 Kujawsko-Pomorska, 13 Śląska BOT i 10 Świętokrzyska BOT.
Koszykówka, jako dyscyplina, zadebiutowała we współzawodnictwie sportowym Wojsk Obrony Terytorialnej. Najlepsi zawodnicy będą reprezentować WOT na Mistrzostwach Wojska Polskiego.
Źródło: 1 PBOT