Blisko 700 mln zł Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na wsparcie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Środki pochodzą z Funduszu Europejskiego FEnIKS. Ogólnie na ten cel zaplanowano 1,25 mld zł. Kolejne 500 mln zł trafi do przychodni już w drugiej połowie roku. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił już listę pierwszych placówek, które dostaną środki unijne na rozwój. Znalazły się na niej przychodnie także z naszego miasta.
Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje projekt „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia. Dofinansowany on jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Realizowany będzie w formule grantowej, a skierowany jest do wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, posiadających umowę z NFZ o udzielanie świadczeń w ramach POZ.
Wsparcie przychodni w ramach projektu, dotyczy zakupu sprzętu medycznego i wyposażenia wspomagających proces udzielania świadczeń zdrowotnych oraz sprzętu i oprogramowania teleinformatycznego, a także wykonania robót budowlanych celem dostosowania się podmiotów do świadczenia nowych funkcji zdrowotnych, zgodnie z wprowadzanymi systematycznie reformami. Ma on zatem na celu zwiększenie dostępności do świadczeń POZ, wsparcie inwestycyjne rozwoju POZ na terenie naszego kraju, a także zwiększenie dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej.
W środę, 5 lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę wniosków zakwalifikowanych w pierwszym naborze projektu. Z wszystkimi wymienionymi na niej placówkami już niedługo podpisane zostaną umowy, a to oznacza, że wskazane przychodnie otrzymają dofinansowanie, o które się ubiegały. Będą to także następujące podmioty z Łomży:
Warto wspomnieć, że warunki finansowania w projekcie są bardzo korzystne. Dotacja z funduszy europejskich i budżetu państwa pokrywa 100% kosztów inwestycji, jaką zadeklarowały się zrealizować dane placówki.