Dziś na obwodnicy Konarzyc doszło do nietypowego zdarzenia. Jak poinformował nas Czytelnik, na zatoczce przeznaczonej dla inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego oraz policjantów, zauważono trzy, a nawet cztery radiowozy policyjne. Miejsce to znajduje się przy wjeździe od strony Łomży.
Starszy inspektor Zespołu Komunikacji Społecznej w łomżyńskiej komendzie Urszula Brulińska, wyjaśniła, że sytuacja ta była wynikiem próby wręczenia korzyści majątkowej policjantowi z Wydziału Ruchu Drogowego, który kontrolował prędkość pojazdów w tym miejscu.
Podczas kontroli prędkości, obcokrajowiec przekroczył dozwoloną prędkość, gdzie ograniczenie wynosiło 50 km/h. Policjanci zatrzymali kierowcę, który zaproponował łapówkę w zamian za odstąpienie od ukarania. Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Łomży natychmiast powiadomił swoich przełożonych. Na miejscu przeprowadzono odpowiednie czynności, a kierowca został przewieziony na łomżyńską komendę.
Kodeks karny w art. 229 jasno określa konsekwencje za próbę wręczenia łapówki policjantowi:
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.