Dziś na łomżyńskim Skate Parku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, razem z policjantami z Kolna, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego, doskonalili umiejętności swoich psów służbowych. Szkolenie prowadził asp. szt. Witold Opoński – koordynator ds. kynologii policyjnej z KWP w Białymstoku.
Efektywne wykorzystanie psów w służbie zależy od właściwego i fachowego przygotowania podczas szkoleń, dlatego też przewodnicy psów służbowych odbyli dziś w Łomży, kolejne z szeregu cyklicznych szkoleń przewidzianych dla psów w kategorii „pies patrolowo-tropiący”. Udział w szkoleniu wzięło 7 psów służbowych razem z przewodnikami z Łomży, Kolna, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego.
Celem szkoleń jest przede wszystkim utrzymanie psa służbowego w sprawności użytkowej i doskonałej kondycji fizycznej. Jednocześnie, szkolenia w miejscach publicznych łączą ze sobą elementy doskonalenia zawodowego z oddziaływaniem prewencyjnym.
Do szkoleń typuje się miejsca narażone na występowanie zakłóceń porządku publicznego. Pies służbowy ćwiczy razem ze swoim przewodnikiem w realnych warunkach, oswajany z tłumem obserwujących ludzi czy krzykiem dzieci. Obecność policyjnego czworonoga jest jednocześnie praktycznym elementem czuwania nad bezpieczeństwem w miejscu publicznym.
Podczas szkolenia na terenie Skate Parku doskonalone były między innymi: posłuszeństwo ogólne, obezwładnianie pozoranta, obrona przewodnika. Wcześniej, na terenach leśnych poza miastem, psy ćwiczyły umiejętności tropienia śladów ludzkich.
Szkolenia tego typu, poza działaniem prewencyjnym, mają też na celu pokazanie jak ćwiczą psy policyjne. Pokaz był bowiem atrakcyjnym widowiskiem dla obserwujących go mieszkańców.