- Polacy bankrutują, Polacy cierpią na kryzysie, Polacy płacą rekordowo drogo za paliwa, za energię, a spółki skarbu państwa zarabiają w najlepsze – mówił w Łomży Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. Zarząd podlaskiego regionu partii obraduje dziś w naszym mieście. Jednym z ważniejszych punktów jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach mających na celu przeciwdziałanie wysokim cenom energii.
Przed posiedzeniem zarządu politycy PO zorganizowali krótką konferencję prasową. Wzięli w niej udział: europoseł Tomasz Frankowski, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, posłowie Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, szef łomżyńskich struktur PO Piotr Serdyński i szef powiatowych struktur partii Jacek Piorunek.
- Jak w grudniu ubiegłego roku zaczynaliśmy akcję „PIS = drożyzna, nawet my nie mieliśmy świadomości, jak bardzo to hasło przez ten cały rok 2022 będzie aktualne. Z miesiąca na miesiąc dowiadujemy się o nowych, wyższych odczytach inflacyjnych. Inflacja jest najwyższa od 25 lat, nic nie zapowiada tego, że inflacja będzie spadać. To oczywiście jest efekt nieodpowiedzialnej polityki rządu – mówił poseł Marcin Kierwiński.
Reklama
PO ma propozycję. To odpowiednia ustawa mająca na celu przeciwdziałanie wysokim cenom energii, określająca ceny maksymalne.
- Po 4 miesiącach łupienia Polaków przez spółki skarbu państwa, czas aby te spółki trochę oddały Polakom z tego, co wyciągnęły z kieszeni Polaków. Jeżeli dowiadujemy się, że zyski spółek energetycznych, w ostatnich miesiącach, względem roku poprzedniego, wzrosły o 50 procent, o 60 procent, jeżeli dowiadujemy się, że np. marża Orlenu za 3 kwartał tego roku jest o 530 procent większa niż w roku poprzednim – nie ma wątpliwości, że spółki skarbu państwa łupią Polaków – mówił sekretarz generalny PO, dodając, że w ustawie powinna znaleźć się też klauzula, która pozwoli rozwiązać i negocjować na nowo „bandyckie umowy” energetyczne podpisywane przez samorządy.
Reklama
Kolejnym tematem była świeża informacja – możliwa utrata środków UE.
- Dowiadujemy się, że już nie tylko Polska będzie pozbawiona KPO, ale jest bardzo realne, duże zagrożenie, że zostaną zamrożone fundusze spójności – mówił poseł Kierwiński. - W czasach, gdy Polacy potrzebują wsparcia, gdy Polacy potrzebują realnej pomocy, rząd PiSu jedyne czym się zajmuje, to zabieranie Polakom kolejnych pieniędzy europejskich.
Co jeszcze chcieli przekazać politycy PO? Szczegóły w materiale VIDEO