Sejm wczoraj opowiedział się za powołaniem komisji śledczej do spraw afery wizowej. Komisja zajmie się wszelkimi nieprawidłowościami, nadużyciami czy zaniechaniami w zakresie legalizacji pobytu na terenie RP. Głos w dyskusji zabrała posłanka z Łomży Alicja Łepkowska-Gołaś. O czym mówiła?
Wczoraj w Sejmie posłowie zajęli się m.in. sprawozdaniem komisji o projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
- Kupowanie wiz na bazarach to jawne naruszenie prawa i poważne przestępstwo, które nie może pozostać bezkarne. Ludzkie życie zostało wycenione w sposób haniebny i uwłaczający wszelkiej godności. W tym samym czasie jedni umierali na granicy, kiedy innym wystarczył zasobny portfel. Sytuacja na granicy odbiła się również na podlaskich mieszkańcach i przedsiębiorcach. To mieszkańcy podlaskich wsi i miasteczek wzięli moralną odpowiedzialność za ludzi. To polscy przedsiębiorcy zamykali firmy przez strefę zamkniętą, a hipokryci zamieszani w aferę wizową wpuszczali tylnymi drzwiami bez sprawdzenia - mówiła wczoraj z mównicy sejmowej posłanka Łepkowska-Gołaś.
Reklama
Ostatecznie posłowie przegłosowali uchwałę w sprawie powołania komisji śledczej. Za głosowało 259 posłów. Przeciwko opowiedziało się 79 osób, a jedna się wstrzymała od głosu.
Według Eurostatu, w ciągu trzech ostatnich lat nasz kraj ściągnął blisko 2 mln nowych pracowników spoza UE.