Reklama

Powietrze nas truje! Łomża dołączyła do najbardziej zanieczyszczonych miast!

09/06/2011 07:27

Zdrowe i czyste powietrze w Łomży i okolicach to mit. Raport Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przygotowany na najbliższą sesję Rady Miasta, odsłania prawdę- powietrze, którym oddychamy, zostało zaliczone do klasy C, co oznacza, że "poziomy stężenia zanieczyszczeń przekraczają wartości dopuszczalne". To ostatnia, najgorsza z trzech wyróżnionych klas czystości powietrza.

Główne substancje zanieczyszczające powietrze to SO2 (dwutlenek siarki), NO2 (dwutlenek azotu) i pyły zawieszone (PM10 i PM2,5).

O ile jednak stężenie SO2 i NO2 rzadko przekracza w Łomży dopuszczalne normy, o tyle stężenie pyłu zawieszonego PM10 jest przekroczone praktycznie stale.

Codzienne pomiary, prowadzone na stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ul. Sikorskiego pokazują, że to właśnie pyłów powinniśmy bać się najbardziej.

W kwietniu ich wartość dopuszczalna była przekroczona przez 6 dni w miesiącu, w marcu aż przez 13 dni. W lutym stężenie ponad normę zanotowano 9 razy, a w styczniu tego roku- przez 4 dni.

Reklama

To właśnie pył zawieszony, wg Światowej Organizacji Zdrowia, powoduje astmę, alergię, zawały serca i przedwczesne zgony. Jego cząsteczki są bowiem tak drobne, że przenikają bezpośrednio do krwi człowieka.

Fakt, że oddychamy coraz gorszym powietrzem, to niestety zasługa mieszkańców miasta.

- Winę za zanieczyszczenie powietrza pyłem drobnoziarnistym, występujące wyłącznie w okresie zimowym, ponosi emisja tzw. „niska” tj. pochodząca z indywidualnych palenisk w budownictwie jednorodzinnym, w tym spalanie śmieci w paleniskach domowych- informuje Katarzyna Cybulska, główny specjalista w dziale Monitoringu Środowiska Delegatury w Łomży WIOŚ w Białymstoku.

Reklama

Spalanie śmieci powoduje ulatnianie się do atmofery składników, które nie powinny tam przeniknąć. "Cegiełkę" dokłada też intensywny ruch tranzytowy.

Dużych zakładów produkcyjnych (tzw. źrodeł punktowych), przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza, nie ma w Łomży zbyt wiele. Do tych, które powodują emisję zanieczyszczeń, należy przede wszystkim ciepłownia miejska MPEC i Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego Pepees.


Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości