Fundacja Adama Chętnika od trzech lat organizuje "Festiwal na wzgórzu, nad rzeką" podczas którego zdolni artyści ozdabiają budynki Nowogrodu muralami nawiązującymi do kultury i tradycji kurpiowskiej.
Od kilku lat Nowogród jest stolicą murali inspirowanych Kurpiami. Do ten pory w mieście powstało ich osiem, a ich twórcami byli między innymi NeSpoon, Mona Tusz, Arkadiusz Andrejkow, Sumeart, Szyman i Michał Mroczka.
Jak wynika z zapowiedzi Katarzyny Chętnik, prezesa zarządu Fundacji Adama Chętnika w tym roku podczas 3 edycji "Festiwalu na wzgórzu, nad rzeką" powstanie kolejnych 5 malowideł.
Będą one inspirowane aktywnością, postacią, działalnością i zainteresowaniami Adama Chętnika. Będzie to połączenie tradycji z nowoczesnością- zapowiedziała prawnuczka wybitnego etnografa.
Reklama
Festiwal odbędzie się w dniach 21-28 czerwca w Nowogrodzie. Dla gości, mieszkańców i turystów przygotowano wiele atrakcji.
Mamy wiele pomysłów. W poszczególne dni zorganizujemy dedykowane warsztaty i zajęcia poświęcone różnym dziedzinom zainteresowań Adama Chętnika. Będziemy omawiać książkę "Pożywienie Kurpiów" i tego samego dnia będą warsztaty adekwatne do tego tematu. Zajęcia poprowadzą twórcy ludowi. Na pewno będzie wykład na temat starych instrumentów muzycznych i warsztat tańca ludowego. Przygotujemy wiele niespodzianek, o tym mogę zapewnić. Będą to ciekawe propozycje zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów - zdradziła Katarzyna Chętnik.
Reklama
Podobnie jak przed rokiem podczas festiwalu odbędą się także wybory "Kurpiowskiej Miss Senior".