Reklama

Przez tydzień walczyli o puchary. Galeria zdjęć!

04/07/2011 09:30

486 rodaków z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy,Estonii, Rosji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych wzięło udział w XI Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. J. Stypuły. Młodzi sportowcy rywalizowali w jedenastu konkurencjach.

Oficjalne otwarcie igrzysk poprzedziła Msza święta. Wzięli w niej udział młodzi sportowcy, ich rodziny, opiekunowie, trenerzy i sędziowie, a także organizatorzy Igrzysk. Wspólnej modlitwie w Katedrze przewodził proboszcz, ks. kanonik Marian Mieczkowski.
(...) Po mszy uczestnicy barwnym korowodem przemaszerowali na nadnarwiański stadion. Ceremonii otwarcia dokonali wspólnie wicemarszałek województwa podlaskiego Jacek Piorunek i sekretarz Stowarzyszenia Wspólnota Polska Krzysztof Łachmański.

(...) Tradycyjnie odbyła się lekkoatletyczna sztafeta integracyjna 4 X 100 m. Wśród chłopców wygrała drużyna z Litwy, przed zespołami z Ukrainy, Estonii, Białorusi i Polski. W rywalizacji dziewcząt wygrała drużyna z Macierzy, przed Ukrainą, Litwą, Białorusią i Estonią. Przeprowadzono także konkurs wiedzy o Polonii, Polakach i działalności Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci: rejsu gondolą po rzece Narwi, obiadu rodzinnego w eksluzywnej restauracji i inne.

Reklama

Rodacy oprócz zmagań sportowych uczestniczyli: w dyskotekach, ogniskach, zwiedzali Skansen w Nowogrodzie, Muzeum w Drozdowie, Centrum Nauki im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, zamek w Pułtusku gdzie próbowali specjałów kuchni zamkowej.

W dotychczasowych edycjach igrzysk udział wzięło ok. 10.900 uczniów - sportowców, w tym ok. 5486 spoza kraju. Impreza promuje Polskę, naszą historię i kulturę. Dzięki kilkakrotnie powtarzanym przekazom medialnym przez TVP Polonia igrzyska są oglądane na wszystkich kontynentach. TVP Polonia objęło imprezę patronatem medialnym.

Reklama

Rywalizowano w 11 dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, piłce nożnej, siatkówce dziewcząt, minikoszykówce chłopców, tenisie stołowym, karate, zapasach, strzelectwie sportowym, pływaniu i szachach. Bezpośrednio po finale rozgrywek w każdej dyscyplinie wręczano medale za wyniki w rywalizacji indywidualnej.

Uroczyste zakończenie igrzysk odbyło się. 1 VII 2011r. w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich. Wręczono puchary za rywalizację drużynową, pamiątkowe puchary za uczestnictwo i nagrody. Specjalną nagrodę, puchar za postawę fair play ufundowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego otrzymała drużyna siatkówki z Awiżeni na Litwie Młodzież z tej miejscowości od wielu lat intensywnie współpracuje z młodzieżą szkół z Macierzy. Drużyna rywalizowała we wszystkich polonijnych igrzyskach młodzieży szkolnej w duchu fair play, będąc zawsze wzorem sportowego zachowania na arenach igrzysk i poza nimi. Puchar w imieniu Prezydenta RP wręczył Tadeusz Rożej.

Reklama

Za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków zamieszkałych poza Polską wyróżniono zasłużonych działaczy medalami Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Złoty medal otrzymał o. Jan Bońkowski – kapucyn, który ponad 20 lat przepracował na Białorusi jako duszpasterz i kapelan harcerzy. Drugim medalem wyróżniono Franciszka Szumskiego, trenera siatkówki z Litwy. Brązowy medal przyznano Jerzemu Witkowskiemu, trenerowi lekkoatletyki z Łomży, organizatorowi igrzysk od ich pierwszej edycji. Wręczenia medali dokonali członkowie Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska: Hanka Gałązka i Czesław Rybicki wraz z przedstawicielem Ministerstwa Sportu Tadeuszem Rożejem.

Ceremonia zakończenia Igrzysk uatrakcyjniona została pokazami jednej z najlepszych na świecie formacji breakdance Crazy Twisting Group działającej przy Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Ich taneczne akrobacje przykuły uwagę nie tylko młodej widowni. Dużą atrakcją był także występ zespołu tańca nowoczesnego „Radość” z Kothla Jarve w Estonii.

Reklama

Symboliczną formułę zamknięcia igrzysk wspólnie wypowiedzieli: Tadeusz Rożej, przedstawiciel Ministerstwa Sportu i wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek. Prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Hanka Gałązka zaprosiła uczestników na kolejne XII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w 2012r. do Łomży.

 XI Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły trwały od 25. czerwca do 1. lipca. Senator Jan Stypuła był założycielem i pierwszym prezesem łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Poza granicami Polski na wschodzie nazywano go „ambasadorem polskości”.

Reklama

Tekst: Czesław Rybicki

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości