Równo za tydzień łomżyńscy radni zajmą się zmianą uchwały zezwalającej na powiększenie ilości miejsc sprzedaży alkoholu w mieście. Wnioskowana zmiana zakłada zwiększenie limitu punktów sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży do 50- dwukrotnie więcej, niż jest teraz.
Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się zmianą uchwały ograniczającej liczbę punktów sprzedaży alkoholu.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, w tej chwili Łomża ma takich punktów 25- znacznie mniej, niż ościennie miasta porównywalnej wielkości. W Ostrołęce limit punktów sprzedaży wynosi 65, a Suwałkach- 100, a w sporo mniejszym od Łomży Grajewie- 30. My jesteśmy zaś na szarym końcu.
"Istniejący stan ogranicza zasadę równości i swobodę działania przedsiębiorców" - czytamy w druku do uchwały.
Wg projektu "uchwały zmieniającej uchwałę ws. ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży", Łomża otrzyma nowe limity.
Sprzedaż alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży będzie mogła odbywać się w 50. punktach, zaś barów, pubów, kawiarni i restauracji podających alkohol do spożycia na miejscu może być 65.
Wiadomo już, że z taką propozycją uchwały zgadza się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Komisja Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego, pod przewodnictwem Macieja Głaza proponuje zaś, by zwiększyć tylko pierwszy limit- sprzedaży do spożycia poza miejscem kupienia alkoholu. Liczba punktów podających alkohol na miejscu miałaby zaś pozostać bez zmian.
Jak zagłosują radni? Przekonamy się o tym za tydzień. Najbliższa sesja zwołana jest na 30. marca. Początek o godz. 10.00.