Już za kilka dni w łomżyńskim Szpitalu Wojewódzkim będzie można wreszcie wykonać bezpłatny rezonans magnetyczny. Do tej pory pacjenci z Łomży byli obsługiwani przez prywatną firmę z Warszawy.
Rezonans w Łomży będzie badał dzięki pieniądzom z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Badanie te pomaga we wczesnym wykryciu choroby nowotworowej. Jest także wykorzystywane przy ocenie wszystkich dolegliwości wymagających wykonania bardzo dokładnego "prześwietlenia".
600 tys. złotych jako wkład własny przekazał zarząd woj. podlaskiego. Pozostałe ponad 3,5 mln złotych pochodzą ze środków resortu zdrowia.
Na razie nie wiadomo jednak, ilu pacjentów będzie mogło skorzystać z badania rezonansem. Łomżyński szpital ciągle nie ma jeszcze podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na ten typ badań.
Rezonans w Łomży można było wykonać od 2004 roku. Warszawska firma prywatna dzierżawiła od szpitala pomieszczenie i wykonywała badania. Za każde badanie pacjenci musieli jednak płacić ok. kilkaset złotych. Jeśli termin oddania pracoweni rezonansu w naszym szpitalu zostanie dotrzymany, bezpłatne badania będzie można wykonać już w pierwszej połowie marca.