Reklama

Rodzice i uczniowie nic nie wskórali. W Marianowie będzie nowy dyrektor

26/06/2026 17:13

Wygląda na to, że na nic zdały się protesty rodziców, żal uczniów, pisma do polityków i chęć do pracy ustępującego dyrektora. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie szykują się duże zmiany. Nowym dyrektorem zostanie Jarosław Piechowski, choć szkolna społeczność chce, aby na stanowisku pozostał Sławomir Łomotowski.

Komisja wybrała nowego dyrektora. Rodzice nie chcieli zmian

Zwykle koniec roku szkolnego to czas wielkiej radości. Dzieci i nauczyciele mogą wreszcie trochę odpocząć, a zamiast o obowiązkach myśli się o wakacjach. W Marianowie wielu rodziców i uczniów żegnało rok szkolny 2025/2026 w smutku. Wszystko przez odejście dyrektora placówki Sławomira Łomotowskiego.

Przypomnijmy, że komisja złożona z jedenastu osób zdecydowała kilka miesięcy temu, że nowym dyrektorem w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie będzie Jarosław Piechowski. Z posadą pożegna się Sławomir Łomotowski, który miał ogromne poparcie wśród rodziców i uczniów. Pisali oni do posłów, na czele z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim, który nadzoruje rolnicze szkoły.

Reklama

Rodzice mocno zaangażowali się w to, aby Sławomir Łomotowski pozostał na stanowisku. W połowie maja 2026 r. przedstawiciele rodziców spotkali się nawet ze Stefanem Krajewskim w Łomży. Liczyli, że dyrektor Łomotowski zachowa posadę.

- Konkurs na dyrektora został przeprowadzony zgodnie z procedurami, wszystko zostało sprawdzone. Nikt z członków komisji nie wniósł żadnych zastrzeżeń. Nie mam możliwości na wpływanie na ustalenia komisji – mówił o sprawie minister Krajewski.

- Rodzice widzą, jak zmieniła się szkoła. Również młodzież, co zadziwiające, bo relacje uczniów z nauczycielami i dyrekcją zwykle są szorstkie. Tutaj 99 proc. młodzieży podpisało tę petycję. Prosimy o uszanowanie woli ludu i uczniów, bo to dla nich jest ta szkoła. Prosimy też o uszanowanie woli rodziców i naprawienie błędu – apelował miesiąc temu Wojciech Chrostowski w rozmowie z naszym portalem.

Reklama

Rodzice podkreślali nie tylko dobre relacje dyrektora z rodzicami i uczniami, ale zwracali też uwagę na to, jak bardzo szkoła zmieniła się przez lata. Pod wrażeniem zmian w Marianowie mieli być nawet ci uczniowie, którzy nigdy tam nie uczęszczali.

Pisma i apele nie pomogły. Szkoła w Marianowie z nowym dyrektorem

Wygląda jednak na to, że wspólna praca rodziców i uczniów na niewiele się zda. Zmiany w szkole w Marianowie są nieuniknione. Po 10 latach Sławomir Łomotowski odejdzie ze stanowiska.

- Klamka zapadła. Rodzice pisali do posłów, protestowali, ale czułem, że tak będzie. Wielu rodziców do dziś żałuje tej decyzji, uczniowie dziękują mi za wszystkie lata. Jest mi przykro, ale nic z tym nie zrobię – powiedział w rozmowie z nami Sławomir Łomotowski.

Reklama

Koniec roku szkolnego w Marianowie. Sławomir Łomotowski dziękował rodzicom i uczniom

Tym razem nie powtórzy się sytuacja z 2021 r., kiedy to po pierwszej kadencji Łomotowskiego, konkurs na dyrektora wygrał Sławomir Dębek. Tuż przed rozpoczęciem pracy Dębek zrezygnował z niej, a na stanowisko wrócił Sławomir Łomotowski. Ustępujący dyrektor pożegnał się z rodzicami i uczniami przy okazji przypadającego w piątek (26 czerwca) zakończenia roku szkolnego.

- Dzisiejsze zakończenie roku szkolnego jest dla mnie wyjątkowe również z powodów osobistych. Jest to bowiem ostatni apel, który mam zaszczyt prowadzić jako Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie – mówił na zakończeniu roku Sławomir Łomotowski.

Reklama

Dyrektor wspominał, że gdy obejmował stanowisko w 2016 r., wiedział, że stoi przed nim ogromne wyzwanie.

- Szkoła posiadała wielki potencjał, ale jej infrastruktura w znacznej mierze zatrzymała się w realiach lat siedemdziesiątych. Postawiłem sobie ambitny cel – stworzyć nowoczesną placówkę odpowiadającą wymaganiom XXI wieku – powiedział Łomotowski.

Według dyrektora cel postawiony 10 lat temu został osiągnięty. Podczas uroczystości Sławomir Łomotowski podziękował też za wsparcie wszystkim tym, którzy chcieli, aby pozostał na stanowisku.

Reklama

- Pragnę jednak z całego serca podziękować rodzicom, uczniom, absolwentom oraz wszystkim osobom, które zdecydowały się stanąć w mojej obronie po ogłoszeniu wyników konkursu. Dziękuję za słowa wsparcia, za rozmowy, wiadomości oraz za protest skierowany do organu prowadzącego. Był to dla mnie niezwykle wzruszający dowód zaufania i przekonania, że moja praca przez ostatnie dziesięć lat miała sens – powiedział Łomotowski.

Ustępujący dyrektor wyraził ubolewanie nad tym, że „głos rodziców i uczniów nie został wysłuchany”.

Reklama

- Coraz częściej odnosimy wrażenie, że do szkół wkraczają sprawy, które nie powinny mieć wpływu na ocenę pracy ludzi i dorobku instytucji – podsumował Sławomir Łomotowski.

Ustępujący dyrektor zostaje w szkole. A co z uczniami?

Dyrektor odchodzi ze stanowiska, ale nie ze szkoły. Nadal będzie pracować w Marianowie jako nauczyciel. Nowemu dyrektorowi Jarosławowi Piechowskiemu, Łomotowski życzył „powodzenia, mądrych decyzji oraz możliwości dalszego rozwoju placówki”.

Pytanie, jak na oficjalny początek nowych porządków w Marianowie zareagują rodzice. Jeszcze, gdy wierzyli w zmianę decyzji komisji, rozważali nawet pozostawienie swoich dzieci w domach 1 września. O tym, jak będzie przekonamy się wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Reklama

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2026 17:14
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości