To już pewne. Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji w woj. podlaskim zostaje w Łomży. Mimo zakusów wojewody podlaskiego, Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję o pozostawieniu ROJE u nas.
Projekt opublikowanej ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw zakłada, że ROJE powstałe na bazie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych pozostaną w miastach, gdzie działają OKE.
Pozostałe ROJE powstaną na bazie kuratoriów oświaty. Jednak to dotychczasowe komisje egzaminacyjne będą pełniły wiodącą rolę w okresie przejściowym, czyli do roku szkolnego 2013/2014. Wg argumentacji resortu edukacji, ROJE zadba o właściwe i "sprawne przeprowadzenie sprawdzianu i egzaminów w okresie przejściowym i pozwoli na dobre przygotowanie, w szczególności kadrowe i techniczne, pozostałych regionalnych ośrodków jakości edukacji do realizacji tego zadania, począwszy od roku szkolnego 2014/2015.” - jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.