Od czwartku do niedzieli potrwają zmagania w ramach XIX Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. - To wspaniałe, że 19 razy już chcieli młodzi ludzie przyjechać tu do Łomży, żeby zmagać się w sportowej rywalizacji, ale też rozwijać swoją Polskość - mówił obecny na inauguracji marszałek senatu Stanisław Karczewski.
Już po raz 19. rozpoczęły się Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Organizatorem międzynarodowej imprezy jest łomżyński oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Co roku w Łomży rywalizuje kilkuset młodych sportowców - Polaków mieszkających w Polsce, ale też za granicą. Uroczysta inauguracja odbyła się w Hali Sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży.
- Igrzyska Polonijne wpisały się w krajobraz naszej Łomży - mówiła posłanka Krynicka, dziękując młodym sportowcom za obecność i wyrażając nadzieję, że młodzież do końca świata będzie sławić i dbać o Polskę, język i tożsamość. Parlamentarzystka skierowała też wiele ciepłych słów w stronę Hanki Gałązki, prezes oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Łomży. Oczywiście nie zabrakło odniesień do sportu. - Uprawiajcie wszyscy sport. Nigdy nie jest na to za późno, a to daje nam naprawdę ogromną radość - podkreślała Bernadeta Krynicka.
Młodzi sportowcy z Polski i zagranicy zmierzą się m.in. w pływaniu, zapasach, tenisie stołowym, szachach, siatkówce, koszykówce, piłce nożnej i strzelectwie.
- Moim marzeniem byłoby (...) żeby za rok, na jubileuszowych 20. Igrzyskach pojawiła się tutaj reprezentacja młodych Polaków z Ameryki Południowej - mówił obecny na inauguracji marszałek senatu Stanisław Karczewski, otrzymując brawa od zgromadzonej publiczności.
Medale, puchary i nagrody wręczone zostaną w najbliższą niedzielę. Po wszystkim odbędzie się msza święta w katedrze, a o godz. 17:00 koncert zespołów polonijnych na Starym Rynku.