Reklama

Ruszyła budowa kaplicy dla dzieci poronionych- galeria FOTO

07/09/2011 18:43

- Wiele łomżyńskich kobiet przeżyło poronienie, ja także. Dlatego mocno zaangażowałam się w akcję budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych- mówi Grażyna Podedworna, łomżyńska plastyczka i projektant. Pomnik dzieci zmarłych przez poronienie stanie na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej do listopada.

- Takich kobiet, które przeżyły poronienie, są tysiące. Miejsca, gdzie mogą upamiętnić swoje zmarłe dzieci jednak nie ma. Dlatego kiedy ks. Jacek Kotowski (dyrektor Duszpasterstwa Rodzin w Łomży) wspomniał o pomyśle utworzenia wspólnego grobu, chciałam w tym uczestniczyć- tłumaczy Grażyna Podedworna.

Łomżyńska plastyczka zaprojektowała pomnik- kaplicę. Ma ona kształt owalu. Grób spina spirala, imitująca ramiona matki. Jedno wychodzi z ziemi, drugie unosi się ku niebu.

- Bp Stefanek, oglądając projekt przyznał, że przypomina mu łono matki. To jednak podobieństwo niezamierzone- opowiada Podedworna. - Kaplicy będą strzec dwa anioły- rzeźby naturalnych rozmiarów.

Pomnik będzie jednocześnie kaplicą, w której co kwartał będą odbywały się pochówki. Spopielone szczątki trafią do urny, a w grobie zostaną pochowane pod wspólną tabliczką z miesiącem i rokiem pogrzebu.

- W ten sposób pomożemy też szpitalom- w Łomży, Kolnie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem, które do tej pory musiały traktować dzieci poronione jak odpady medyczne. To kłóciło się często z sumieniem i uczuciami pracowników. Teraz szczątki czeka godny pochówek- dodaje plastyczka.

Budowla ma spełniać trzy funkcje.
- Będzie to przede wszystkim grób dla dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Po drugie- to pomnik, grób
symboliczny dla dzieci zmarłych wcześniej, nie mających swojego miejsca. Trzecim wymiarem będzie katecheza- sporych rozmiarów, zauważalny na cmentarzu pomnik ma pokazywać wszystkim, że dzieci zmarłe przed narodzeniem od początku, od chwili poczęcia, są ludźmi. I im także należy się pełne szacunku traktowanie, kościół ma zaś nadzieję na życie wieczne dla nich- tłumaczy ks. Jacek Kotowski.

Pomnik dzieci zmarłych przez poronienie powinien stanąć na łomżyńskim cmentarzu do połowy października. Wszystko po to, by 15. października, w Dniu Dziecka Utraconego, osoby, które przeżyły poronienie mogły zapalić znicze i zanieść kwiaty na grób swoich dzieci. Jeśli jednak tego terminu, ze względu na pogodę i finanse nie da się dotrzymać, kaplica, jak zapewnia ks. Jacek Kotowski, będzie gotowa w listopadzie- miesiącu modlitwy za zmarłych.

Koszt budowy pomnika- kaplicy wyniesie ok. 50 tys. złotych. To kwota potrzebna na zakup materiałów, z których zostanie wykonany- bloczków kamiennych i granitu. Większość prac związanych z budową pomnika powstaje jednak społecznie: w pomoc włączyła się m.in. Grażyna Podedworna, Andrzej Marczyk i Andrzej Wszeborowski.

Reklama

Ks. Kotowski nie ukrywa jednak, że koszt i tak jest spory, dlatego przyjmuje wszelkie datki od osób, które chciałyby współfinansować budowę łomżyńskiej kaplicy dla dzieci zmarłych przez poronienie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości