Serdyński nie zrezygnuje: Nie ma mojej zgody na szantaż, terror, naciski, zastraszanie

18/01/2024 09:55

Do najbliższego piątku Zarząd Regionu Podlaskiego PO RP oczekuje rezygnacji Piotra Serdyńskiego z funkcji zastępcy prezydenta miasta Łomża i zerwania koalicji. - Posiedzenie w tej sprawie trwa. Do 19 stycznia do godz. 17 ogłoszona jest przerwa w posiedzeniu - informuje nas Marek Szynkiewicz z łomżyńskiego PO. Piotr Serdyński w swoim dzisiejszym oświadczeniu zapowiada jednak, że nie podda się ultimatum zarządu wojewódzkiego. - Podjąłem decyzję, że nie zrezygnuję z powierzonej mi funkcji - pisze do naszej redakcji Serdyński. - Nie ma mojej zgody na to, aby decyzje Prezydenta Łomży, bądź jego zastępców, zatwierdzano w zaciszu białostockiego magistratu - dodaje w swoim oświadczeniu.

W środę w Białymstoku odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP m.in. w sprawie świeżo zawiązanej koalicji łomżyńskiej PO z Mariuszem Chrzanowskim. Stanowisko wojewódzkich struktur Platformy Obywatelskiej w przyjętej uchwale jest jednoznaczne. Do piątku 19 stycznia br. zobowiązuje przewodniczącego powiatu miasta Łomża Piotra Serdyńskiego do zrzeczenia się funkcji zastępcy prezydenta miasta Łomża i zerwania koalicji.

- Uważamy, że zawieranie koalicji z prezydentem, który przez ostatnie lata jawnie wspierał działania partii rządzącej (PiS) jest sprzeczne z wartościami, przyświecającymi nam przez wieloletnią pracę jako demokratyczna opozycja. W kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu obiecywaliśmy Polkom i Polakom" – piszą w swoim oświadczeniu członkowie zarządu – "rozliczenie działań polityków Zjednoczonej Prawicy, a nie współpracę z nimi. Dlatego nie ma i nie będzie naszej zgody na te porozumienie”.

Wcześniej zarząd regionu uchylił uchwały Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej RP w mieście Łomża z 14.01.2024 w sprawie zawarcia koalicji w Radzie Miejskiej Łomży.

Koalicję z Mariuszem Chrzanowskim poparła posłanka Koalicji Obywatelskiej Alicja Łepkowska-Gołaś, która w mediach społecznościowych napisała:

„Wiemy co jest najlepsze dla naszego miasta Łomża i bierzemy za to współodpowiedzialność”.

Oświadczenie Zarząd Regionu Podlaskiego PO RP (17.01)

Na dzisiejszym (17 stycznia br.) posiedzeniu Zarządu Regionu Podlaskiego Po RP uchyliliśmy uchwałę Rady Powiatu Miasta Łomża ws. zawarcia koalicji z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim oraz przyjęliśmy uchwałę zobowiązującą przewodniczącego powiatu miasta Łomża Piotra Serdyńskiego do zrzeczenia się do piątku (tj. 19 stycznia br.) funkcji zastępcy prezydenta miasta Łomża i zerwania koalicji. 

Uważamy, że zawieranie koalicji z prezydentem, który przez ostatnie lata jawnie wspierał działania partii rządzącej(PIS) jest sprzeczne z wartościami, przyświecającymi nam przez wieloletnią pracę jako demokratyczna opozycja. W kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu obiecywaliśmy Polkom i Polakom rozliczenie działań polityków Zjednoczonej Prawicy, a nie współpracę z nimi. Dlatego nie ma i nie będzie naszej zgody na te porozumienie.

Oświadczenie Piotra Serdyńskiego (18.01)

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Łomży.

W ostatnich dniach pojawiło się w przestrzeni medialnej wiele sprzecznych ze sobą informacji wprowadzających opinię publiczną w błąd. Dlatego pozwólcie Państwo, że jako Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Łomży, członek władz regionalnych i krajowych PO i Zastępca Prezydenta Miasta Łomża, odniosę się do nich w kilku słowach.

Po pierwsze, nie jest prawdą, że w Łomży powstała jakakolwiek koalicja PO-PiS. Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski od 6 lat jest bezpartyjny. 

Po drugie, koalicja w Radzie Miasta Łomża została zawarta pomiędzy Obywatelskim Klubem Samorządowym a klubem prezydenckim, bez udziału klubu PiS. 

Po trzecie, wszelkie uchwały podjęte przez Radę Powiatu Platformy Obywatelskiej w Łomży, wyrażające zgodę na tę koalicję oraz rekomendujące mnie do objęcia funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Łomża, zostały podjęte zgodnie ze statutem partii - jednogłośnie.

Po czwarte, nie ma mojej zgody na szantaż, terror, naciski, zastraszanie. Nie ma mojej zgody, aby o sprawach Łomży decydował Białystok. Nie ma mojej zgody, aby budżet Miasta Łomża był ustalany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku. Nie ma mojej zgody na dyktat polityczny i niszczenie wieloletniej pracy członków Platformy Obywatelskiej w Łomży. 

I na koniec. Nie ma mojej zgody na to, aby decyzje Prezydenta Łomży, bądź jego zastępców, zatwierdzano w zaciszu białostockiego magistratu. 

Dlatego, Szanowni Państwo, podjąłem decyzję, że nie zrezygnuję z powierzonej mi funkcji, Zastępcy Prezydenta Miasta Łomża i będę walczył o dobre imię swoje, swoich współpracowników, członków łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej, a przede wszystkim mieszkańców miasta Łomża.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/12/2024 08:50

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości