"Dlaczego polskie drogi są jak seks bez zabezpieczeń? Bo prędzej czy później wpadniesz. A w co?- zapytasz. W którąś z setek tysięcy dziur na naszych drogach..." - takim przyciągającym hasłem członkowie Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi starają się zachęcać mieszkańców Łomży, by podpisali petycję do premiera z prośbą o skierowanie ruchu tirów na tory. Łomżyniaków jednak zachęcać specjalnie nie trzeba- od wczoraj podpisało się już ponad 200 osób.
- Dążymy do zmiany polityki transportowej rządu. Chcemy doprowadzić do skierowania ruchu tranzytowego na kolej. Oczywiście to wymaga sporego przygotowania, bo kolej jest niedofinansowana, ale korzyść takiego rozwiązania odczują wszyscy- mówi Przemek Stańczak, koordynator projektu "Tiry na tory".- Udany przykład płynie chociażby ze Szwajcarii, gdzie takie rozwiązanie przyjęło się. W tej chwili w Polsce 85 proc. transportu odbywa się drogami, 15 proc.- koleją. Zalecenia Unii Europejskiej mówią zaś o min. 40 proc. transportu kolejowego.
"Jeden 40-tonowy TIR w ciągu 3 sekund rozjeżdża drogę jak 163 840 samochodów osobowych, przejeżdżających przez ten sam punkt" - przekonują organizatorzy akcji. "Załatanie jednej dziury (ok. półmetrowej) właściciela drogi kosztuje od 300 do 1000złotych. Dla Ciebie natomiast są to stracone nerwy, kilkaset złotych (lub więcej) wydane na naprawę uszkodzonego samochodu lub motoru, a w najgorszym – nomen omen – wypadku, życie"- przekonują.
- W tej chwili mamy ok. 70.000 podpisów zebranych w całym kraju, w Łomży od wczoraj podpisało się już ok. 200 osób- dodaje Przemek Stańczak. - Przed wyborami, ok. połowy września, petycję z podpisami chcemy przekazać premierowi. Otrzyma ją też każdy komitet wyborczy wystawiający kandydata w jesiennych wyborach parlamentarnych, wraz z pytaniem, jak konkretny kandydat zapatruje się na kwestię przeniesienia tranzytu na tory i w jakim czasie zamierzałby do tego doprowadzić.
Instytut Spraw Obywatelskich chce zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów. W Łomży namiot, w którym można poprzeć akcję, będzie stał dziś do godz. 19.00 i jutro do wczesnego popołudnia. Akcję można też wesprzeć na stronie internetowej www.tirynatory.pl, w zakładce Przyłącz się/ Petycja.