Reklama

Służby nie dają rady? Posprzątają studenci!

08/04/2011 11:28

Szkło, papiery,stare telewizory, lodówki i materace,a nawet kości zwierząt-  to tylko niektóre znaleziska, na jakie natknęły się studentki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Studentki postanowiły posprzątać łomżyński park. Tym samym zainicjowały praktyczną działalność Koła Młodych Ekologów. Kolejne sprzątnie Łomży- już w przyszłym tygodniu.

- Koło Młodych Ekologów działa w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży od 1. marca. W tej chwili liczy 54 osoby- informują Agnieszka Turowska i Wiktoria Ilukowicz, studentki WSA.

Pomysł zrodził się podczas zajęć z ochrony środowiska, prowadzonych dla II semestru towaroznawstwa.

- Właśnie na tych zajęciach, prowadzonych przez prof. Józefa Koca, powstał pomysł zrobić pracę nie tyle teorytyczną, ile praktyczną - dodają studentki.

Na pierwszy ogień poszedł park otaczający osiedle domków jednorodzinnych niedaleko WSA. Cztery studentki uczelni 2. kwietnia o godz. 6.30 zaczęły sprzątanie terenu o powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Reklama

- Park wyglądał okropnie, wszędzie były porozrzucane różnego rodzaju śmieci. Szkło, guma, papier, metal, plastik, niedopałki, tkaniny, środki higieny, baterie, kości zwierząt,padlina... Znalazłyśmy nawet telewizor, lodówkę oraz materac. Ilość śmieci nas zadziwiła, ale reakcja ludzi szokowała. Ludzie przechodzili obok nas obojętni, a trochę dalej dorośli spacerowali z dziećmi, dzieci bawiły się w śmieciach i to im zupełnie nie przeszkadzało! - opowiadają studentki.

Dziewczyny zapełniły śmieciami wielki kontener, zorganizowany przez władze miasta.Efektami swojej pracy podzieliły się podczas konferencji prasowej, zorganizowanej dziś w siedzibie WSA w Łomży.

Reklama

Teraz ekolożki chcą zwrócić uwagę łomżyniaków na zaśmiecenie całego miasta. Dlatego już w przyszłym tygodniu chcą posprzątać Łomżę. W wielkiej akcji sprzątania wezmą udział wszyscy członkowie koła. Studenci zapraszają, by nie przechodzić obok ich pracy obojętnie, ale samemu także zaangażować się w uprzątnięcie choćby najbliższej okolicy.

Koło Młodych Ekologów ma też zamiar edukować łomżyniaków. Studenci już przygotowują zajęcia dla wszystkich typów szkół i dla przedszkolaków. Najmłodszemu pokoleniu chcą pokazać, jak długo rozkładają się śmieci, jak wpływają na zanieczyszczenie całego środowiska, a tym samym i zdrowie człowieka.

Reklama

Agnieszka Turowska i Wiktoria Ilukowicz zapowiadają też, że to dopiero początek działalności ich koła. Do współpracy zapraszają wszystkie szkoły i placówki edukacyjne, ale i mieszkańcow miasta.

- Musimy dbać o swoje miasto wspólnie! - przekonują.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości