Reklama

Stanisław Stefanek w łomżyńskiej katedrze. Ingres odbył się równo 25 lat temu

17/11/2021 16:37

Mija 25 lat od momentu, kiedy śp. ks. Stanisław Stefanek objął w Łomży urząd biskupa diecezjalnego.

25 lat temu, czyli dokładnie 17 listopada 1996 r., w Łomży odbywał się ingres ks. Stanisława Stefanka do katedry. Od tego momentu stał się on biskupem łomżyńskim. Sprawował tę funkcję do 2011 r. Później przeszedł w stan spoczynku jako biskup senior diecezji łomżyńskiej. 

Biskup Stanisław Stefanek w czasie swojej posługi przeprowadził I synod diecezjalny. Utworzył Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz okno życia. Promował ruchy prorodzinne, jak Ruch Rodzin Nazaretańskich, Domowy Kościół i wspólnoty Focolari. Zainicjował otwarte studium dla małżonków, a także marsze dla życia i dni młodzieży. Założył muzeum diecezjalne. Przeprowadził też renowację kościoła katedralnego.

Reklama

W ramach Episkopatu Polski Stanisław Stefanek został członkiem Komisji (od 1996 Rady) ds. Rodziny, w latach 1994–2007 pełnił w niej funkcję przewodniczącego. Ponadto wszedł w skład Komisji ds. Misji (1980–1989), Komisji ds. Zakonnych (1980–1994) i Komisji ds. Liturgii (1989–1994). W styczniu 1993 został członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Zmarł 17 stycznia 2020 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. 23 stycznia 2020 został pochowany w katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, w krypcie biskupów łomżyńskich.

Reklama


Diecezja łomżyńska powstała w 1925 r. Stanisław Stefanek był jej 6. ordynariuszem. Zastąpił na tym stanowisku Juliusza Paetza, który przeniósł się do Poznania.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości