Mija 25 lat od momentu, kiedy śp. ks. Stanisław Stefanek objął w Łomży urząd biskupa diecezjalnego.
25 lat temu, czyli dokładnie 17 listopada 1996 r., w Łomży odbywał się ingres ks. Stanisława Stefanka do katedry. Od tego momentu stał się on biskupem łomżyńskim. Sprawował tę funkcję do 2011 r. Później przeszedł w stan spoczynku jako biskup senior diecezji łomżyńskiej.
Biskup Stanisław Stefanek w czasie swojej posługi przeprowadził I synod diecezjalny. Utworzył Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz okno życia. Promował ruchy prorodzinne, jak Ruch Rodzin Nazaretańskich, Domowy Kościół i wspólnoty Focolari. Zainicjował otwarte studium dla małżonków, a także marsze dla życia i dni młodzieży. Założył muzeum diecezjalne. Przeprowadził też renowację kościoła katedralnego.
W ramach Episkopatu Polski Stanisław Stefanek został członkiem Komisji (od 1996 Rady) ds. Rodziny, w latach 1994–2007 pełnił w niej funkcję przewodniczącego. Ponadto wszedł w skład Komisji ds. Misji (1980–1989), Komisji ds. Zakonnych (1980–1994) i Komisji ds. Liturgii (1989–1994). W styczniu 1993 został członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Zmarł 17 stycznia 2020 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. 23 stycznia 2020 został pochowany w katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, w krypcie biskupów łomżyńskich.
Diecezja łomżyńska powstała w 1925 r. Stanisław Stefanek był jej 6. ordynariuszem. Zastąpił na tym stanowisku Juliusza Paetza, który przeniósł się do Poznania.